کد خبر: 844

تاریخ خبر:

بررسی تبعات یک سیاست وزارت علوم

مدتی پس از برگزاری انتخابات، دانشگاه سیستان و بلوچستان شاهد رخدادی تلخ بود. پخش یک شبنامه در دانشگاه علیه قومیت سیستانی و طرح اهانت‌های قومی و ناروا علیه اساتید سیستانی دانشگاه. اقدامی که گفته می‌شد از سوی اساتید غیربومی رقم خورده است

به گزارش زاهدان‌نیوز، بررسی عملکرد غلط وزارت علوم در یک سال گذشته، نکاتی را به ذهن متبادر می‌کند که شاید از آن جایی که به اندازه کافی و وافی به آنها پرداخته شده، تکرارش از حوصله مخاطب خارج باشد.

اما در این نوشته بنا داریم تا به یکی از رویکردهای وزارت علوم در دوره دکتر فرجی دانا بپردازیم و آن هم انتخاب رییس دانشگاه با مشارکت اعضای هیأت علمی است. به همین منظور تلاش می‌کنیم تا دانشگاه سیستان و بلوچستان را به عنوان اولین دانشگاهی که این مدل در آن پیاده شد مورد مطالعه قرار داده و تبعات این تصمیم را در آن بررسی کنیم.

شاید اولین تبعات این سیاست را در روز قبل از رأی‌گیری بتوان جست‌وجو کرد. زمانی که اعضای محترم هیأت علمی و فعالان علمی و پژوهشی استان در حال رد و بدل کردن پیامک و تشکیل ائتلاف‌های کذایی بودند و دقیقا بر خلاف تاکیدات رهبری دانشگاه نه تنها از مدار علم خارج شد بلکه به ورطه اردوکشی و یارگیری افتاد.

این شرایط تا روز انتخابات ادامه یافته و در طول رای‌گیری پیشرفت کرد و در روزهای بعدتر به اوج خود رسید. با رفتن متصدیان رای‌گیری از دانشگاه، نوبت به لابی‌گری، گمانه‌زنی و طرح اتهامات فراوان گروه‌های فعال در انتخابات ریاست دانشگاه علیه یک‌دیگر رسید.

اتفاقی که نهایتا به یک رهگذر تلخ و دردناک رسید. با تشدید رقابت‌های میان اعضای هیأت علمی برای تصدی پست ریاست دانشگاه، کار از رقابت و سبقت گذشته و به دعواهای قومیتی و پخش شب‌نامه‌های کذایی رسید.

مدتی پس از برگزاری انتخابات، دانشگاه سیستان و بلوچستان شاهد رخدادی تلخ بود. پخش یک شبنامه در دانشگاه علیه قومیت سیستانی و طرح اهانت‌های قومی و ناروا علیه اساتید سیستانی دانشگاه. اقدامی که گفته می‌شد از سوی اساتید غیربومی رقم خورده است. مدتی بعد نیز شب‌نامه‌ای علیه قومیت بلوچ البته در تیراژی معدود توزیع شد که فضا را خطرناک‌تر و نگران‌کننده تر ساخت.

کار به حدی بالا گرفت که نهادهای امنیتی مجبور شدند وارد عمل شده و طی یک شناسایی، عوامل توزیع شب‌نامه‌ها و اساتید پشت پرده را دستگیر کنند. اقدامی که اصلا در اراده مجموعه‌های امنیتی نبود و طبیعتا پیامدهای منفی متعددی بر آن مترتب شد. چرا که در شأن دانشگاه و دانشجو نبوده و نیست که سر و کارش با نهادهای امنیتی بیافتد. اما به هر ترتیب اتفاقی در این حد و پخش شب‌نامه‌ای که می‌توانست یک بحران خطرناک را بیافریند چاره‌ای جز برخورد امنیتی را در پیش پای نهادهای مذکور نمی‌گذاشت.

پس از این مواجهه، چند دانشجو و استاد دانشگاه و حتی تعدادی از مسؤولان دانشگاه مورد بازخواست قرار گرفتند. که دستگیری یکی از این دانشجویان به اتهام دست داشتن در توزیع شب‌نامه و دخالت در این قضیه با سوابق اخلال‌گری فراوان بهانه‌ای را به دست رسانه‌های معاند داد تا به طور ویژه و مکرر از وی نام ببرند و نظام را به برخورد با دانشجویان بی‌گناه! متهم کنند. رسانه‌هایی از قبیل بالاترین، رادیو زمانه، کلمه و... هر چند روز یک بار با طرح این موضوع قصد عوض کردن ذهن مخاطب و القاء بی‌اعتمادی به نظام را دارند. بهره‌برداری‌های ناصوابی که علت اصلی آنها چیزی نبود جز سیاست غلط وزارت علوم.

از طرفی با این کشمکش‌های پیاپی میان اعضای هیأت علمی آن چه که بی‌اهمیت می‌نمود مدار علمی و وضعیت پژوهشی و آموزشی دانشگاه بود و دانشجویی که بیشترین ضرر را در این میان متحمل شد.

حال با ضرباتی که از رهگذر این سیاست غلط بر پیکر دانشگاه‌های کشور وارد شده باید منتظر ماند و وضعیت سال تحصیلی جدید را به نظاره نشست. البته هر موقع که جلوی این سیاست اشتباه گرفته شود نیز منشأ خیر است و می‌شود دانشگاه‌ها را از این ورطه نجات داد.

ارسال نظر

اخبار استان
آرشیو
اخبار کشور
آرشیو