کد خبر: 1304

تاریخ خبر:

به گزارش زاهدان‌نیوز به نقل از روزنامه سیستان و بلوچستان: در خصوص انتشار گازی سمی در زاهدان که باعث بروز مسمومیت تعدادی از شهروندان شد شایعاتی منتشر شد اصل ماجرا چه بوده است؟

مرزیه دادستان زاهدان: در ابتدا لازم می دانم ایام سوگواری اباعبدا... (ع) و یارانشان را به مردم شریف استان تسلیت عرض کنم، بحث انتشار سم در فضای شهر زاهدان به دلیل آن بود که عده ای سودجو اقدام به خرید بشکه خالی آغشته به سموم شیمیایی گیاهی برای نگهداری مواد سوختی کرده بودند.

آنها بدون رعایت مسایل بهداشتی و ایمنی، آبهای آلوده ناشی از شست وشوی این بشکه ها را که مقادیر قابل توجهی بوده در یکی از معابر فاضلاب شمال شهر رهاسازی کردند.

در نتیجه ترکیب این مواد آلوده با آب داخل معبر فاضلاب، فضای مناطق همجوار با این معبر را آلوده کرد و عده ای از شهروندان زاهدانی ساکن در این مناطق به دلیل استنشاق گاز متصاعد از این مواد دچار مسمومیت و روانه بیمارستان شدند.

بشکه های 220 لیتری آغشته به سم از سایر استان های کشور خریداری شده بود و از آنجا که این کار تهدید علیه بهداشت عمومی بوده، دادستانی به سرعت دستور پلمب محل نگهداری را صادر و 4 نفر از عوامل این حادثه را بازداشت کرد.

آنچه لازم به تذکر و یادآوری است اینکه این حادثه ناشی از تخلف عده ای متخلف بوده و به هیچ وجه موضوع انتشار گاز سمی در زاهدان، امنیتی نبوده است و گفته هایی که در میان مردم شایع شده تنها شایعه و زاییده تفکرات اشتباه برخی شهروندان است.

از آنجایی که مسئله اسیدپاشی یکی از بحث های حساس روز کشور است و سبب تشویش اذهان عمومی شده است آیا در استان ما هم تاکنون این مسئله رخ داده و آیا گزارشی درخصوص تهدیدهای مشابه آن با آب یا شیر گزارش شده است؟ همچنین قوه قضائیه برای این جرم چه مجازاتی در نظر گرفته است؟

در حال حاضر همه مسئولان نظام از شخص رئیس جمهور تا مسئولان قوه قضائیه در حال پیگیری این مسئله هستند و افراد در این خصوص نباید به خود هیچ دلهره یا نگرانی راه بدهند.

مردم شریف استان حق دارند با توجه به شنیدن شایعات موجود در شهر دچار دغدغه و اضطراب شوند، اما به حمدا... در این استان تاکنون هیچ مورد اسید یا آب پاشی گزارش نشده و اطمینان دارم مردم این استان اعم از شیعه و سنی هرگز حاضر نمی شوند به این عمل ناپسند که سلامت جسمی یک انسان را تا آخر عمر مورد هدف قرار می دهد و او را دچار عوارض و مشکلات جبران ناپذیری می کند، دست بزنند.

قانون گذار هم به دلیل جلوگیری از انجام این عمل، برای کسانی که اقدام به اسید پاشی می کنند مجازات سنگینی در نظر گرفته است و طبق قانون مجازات اسلامی، مجازات آب پاشی به قصد مزاحمت را هم مشابه حکم مزاحمت های خیابانی یعنی 6 ماه حبس در نظر گرفته است.

به عرض شهروندان می رسانم تاکنون هیچ مورد آب پاشی و مشابه آن در مرکز استان و شهرستان های آن به دادستانی اطلاع داده نشده و استان از این حیث مصون است و پخش موارد این چنینی تنها شایعه است که توسط تعدادی از انسان های بیگانه و صداهایی که از خارج نشینان می آید منتشر می شود و مردم نباید به آنها بهاء دهند یا به دل خود تشویش یا نگرانی راه دهند.

مدتی است شایعاتی در خصوص ورود نیروهای داعش به سیستان و بلوچستان شنیده می شود.

بحث داعش و مقوله اقداماتی که این گروه در حال انجام آنهاست در کشورهایی رخ می دهد که از ثبات سیاسی و امنیتی مناسبی برخوردار نباشند.

جمهوری اسلامی ایران کشوری است که بعد از گذر از یک جنگ 8 ساله تحمیلی اکنون به نظامی مقتدر و مردمی بدل شده است که تاکنون در میان نظام های دیگر نادر بوده است و قطعاً امروز داعش که در مقایسه اقتدار ایران مانند مورچه ای ناتوان است به هیچ عنوان نمی تواند متعرض خاک جمهوری اسلامی ایران شود و از طرفی این استان و مردم آن به هیچ عنوان اجازه نخواهند داد که تفکری مانند داعش بخواهد در میان آنها شکل بگیرد یا وارد این استان شود تا برای مردم آن، چه شیعه و چه سنی تکلیف تعیین کنند.

علاوه بر آن نیروهای نظامی، امنیتی و اطلاعاتی استان ما کاملاً بیدار هستند و همه شهروندان بدانند که امروز تمام هزار و500 کیلومتر مرزهای استان ما با تجهیزات و امکانات بسیار پیشرفته و کامل در اختیار نیروهای مرزبانی و سپاه قرار دارد و هیچ نیروی خارجی نمی تواند وارد خاک ایران شود و اتفاقات جزئی که در استان رخ می دهد تنها مربوط به اختلافات قومی و خانوادگی است.

مردم استان ما بدانند هیچ تهدیدی توان مقابله با اقتدار و هیبت نیروهای نظامی و امنیتی کشور ما را ندارد، اتفاقاتی مانند ترور شهید رضا سرگزی و شهید بهرام باشنده و ترورهای مشابه آن در استان تنها به قصد ایجاد اختلاف و تفرقه میان شیعه و سنی رخ داده است و نشان می دهد برای دشمن شیعه و سنی فرقی ندارد.

امروزه شاهد همبستگی، همدلی، همراهی و هم افزایی خوبی میان شیعه و سنی در استان هستیم و حمایتی که اهل سنت از نظام می کنند سبب شده نه تنها در استان ما ردپایی از داعش نباشد بلکه این گروه نتواند حتی تصور ورود به مرزهای استان ما را هم به خیال خود راه بدهد.

شواهد و مدارک ترورهای گذشته نشان دهنده این است که سنی و شیعه استان ما هر دو قربانی موج ترور هستند و کسانی که دست به اقدامات کور و ترورهای ناجوانمردانه می زنند نه شیعه هستند و نه سنی بلکه جیره خوار و فریب خورده دولت های غربی هستند.

برخی تیراندازی های شبانه در برخی از نقاط شهر سبب دلهره بسیاری از مردم شده است. در این مورد هم توضیحاتی بدهید؟

اخبار و گزارشات رسیده به این ارگان نشان می دهد که 99 درصد این تیراندازی ها مربوط به اختلافات شخصی و منازعات فامیلی است، البته دادستانی از کنار این مسائل به راحتی نمی گذرد و تاکنون هم افرادی که سلاح بدون مجوز حمل می کردند یا مسبب تیراندازی های شبانه در شهر شدند را مطابق قانون مجازات اسلامی دستگیر و روانه زندان کرده است.

شنیده شده مرزنشینان اهل سنت برای پاسداری از مرزهای میهن اعلام همکاری کرده اند.

بومی سازی امنیت با رعایت تمام جوانب آن کار بسیار ارزشمندی است و در حال حاضر تمام دستگاه های متولی در حال بومی سازی نیروهای خود هستند و مردم اهل سنت استان همیشه در پاسداری و حفاظت از مرزهای کشور آماده همکاری هستند.

چندی پیش از سوی دادستانی حکم تخریب خانه های حاشیه شهر صادر شد اما تاکنون هیچ اقدام عملی صورت گرفته است. دلایل این تاخیر و برنامه آتی شما در این خصوص چیست؟

متأسفانه برخی از دستگاه ها در حوزه خود، وظایف ذاتی دستگاه شان را به نحو مطلوب دنبال نمی کنند و در مواردی به دنبال استفاده ابزاری از نیروی انتظامی و دستور مقام قضایی هستند.

در خصوص تخریب خانه های حاشیه شهر هم متأسفانه شهرداری که متولی این کار بوده، در انجام وظیفه خود کوتاهی کرده و به دلیل شرایط حاکم در این مناطق هرگاه اتفاقی رخ بدهد تنها راه حل را از مجرای نیروی انتظامی و دادستانی می خواهند که من این کار آنها را صحیح نمی دانم چرا که شهرداری و دستگاه های حاکمیتی دیگر موظف به حذف حاشیه نشینی هستند.

متأسفانه تاکنون این بخش از کار هنوز عملی نشده زیرا برخی از دستگاه های متولی امر به وظایف خود در این حیطه به درستی عمل نکرده اند و تنها هنگام وقوع جرم دادستانی و نیروی انتظامی را مسئول اعلام می کنند که این کار درست و شایسته ای نیست و به نظر من باید مسئولان را مجاب کنیم تا به وظیفه خود به درستی عمل کنند.

این موضوع را باید مد نظر قرار داد که تخریب منازل غیرمجاز نیازمند مقدمات و زیرسازی های لازم است و تا زمانی که بستر این مقدمات آماده نشود و بحث حاشیه نشینی را در این شهر داشته باشیم نباید توقع داشت که دستگاه قضایی حکم تخریب بدهد و نباید از موج اجتماعی معترض در جامعه غافل باشیم که متأسفانه در اغلب موارد این موج به طرف دستگاه قضایی می آید.

گفته های مردم در مورد معاوضه حکم 6ماه حبس مزاحمت های خیابانی با پرداخت وجه نقد به شاکی را تایید می کنید و آیا این اقدام به صورت عملی انجام می شود؟

تاکنون دادستانی زاهدان در خصوص اعمال قانون در حوزه تجاوز به عنف، هتک حرمت به بانوان و کودک آزاری کوتاهی نکرده و مطابق قانون برخورد کرده است.

بی حرمتی به بانوان و کودکان خط قرمز قوه قضاییه است و با کسانی که به این گونه اقدام مبادرت کنند برخورد جدی انجام می شود اما در استان ما به دلیل تعصبات قومی و قبیله ای اینگونه موارد کمتر به دادسرا اعلام شده و اگر هم موردی رخ داده اکثراً خانواده ها سعی کردند با ریش سفیدی موضوع را حل و فصل کنند.

گروهی از مردم زاهدان از برخی از کارکنان دادگستری گلایه دارند آیا برخوردی با این کارکنان صورت می گیرد؟

تکریم ارباب رجوع وظیفه تک تک کارکنان ادارات است. تمام کارکنان دادگستری موظف هستند حتی اگر خانواده بدترین انسان ها هم مخاطب آنان باشد از ابتدای ورود تا خروجشان از این سازمان باید مورد احترام قرار بگیرند.

دادگستری محل رسیدگی به شکایات مردم و خانه امن آنها بوده و تکریم و حفظ احترام شهروندان و مراجعین جزو اولویت های کاری پرسنل و قضات می باشد..
 

ارسال نظر

اخبار استان
آرشیو
اخبار کشور
آرشیو