کد خبر: 2471

تاریخ خبر:

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: مسئولان در زمینه مناسب‌سازی محیط شهری برای معلولان آنطور که باید به حرف‌ها و قاونین و مقررات در این زمینه عمل نکرده‌اند.

به گزارش زاهدان‌نیوز به نقل از فارس، مجتبی رحماندوست عصر امروز در جلسه ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب‌سازی سیستان و بلوچستان در سالن اجتماعات معاونت عمرانی استانداری، اظهار کرد: مناسب‌سازی محیط شهری با توجه به در نظر گرفتن شرایط معلولان جامعه یک نگاه انسانی  و در راستای توجه به حقوق شهروندی است.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی افزود: فرهنگ مناسب‌سازی در جامعه نهادینه شده، تبلیغات مناسب انجام شده، اما عمل نکردن به حرف‌ها و برنامه‎ریزی‌های صورت گرفته عامل اصلی بروز مشکل است.

این مسئول ادامه داد: اگر هر یک از مسئولان مجاب می‌شدند در طول یک سال کاری یک روز را با ویلچر به امور روزانه خود رسیدگی کنند، قطعا بهتر معلولان را درک کرده و در مناسب‌سازی محیط برای آنها هرچه زودتر اقدام می‌کردند.

وی ادامه داد: در زمینه مناسب‌سازی قوانین و مقررات بسیار است و خلا در اجرایی نکردن قانون و مقررات وضع شده است، اگر به همان قانون جامع حمایت از معلولین عمل شود قطعا بسیاری از مشکلات این قشر از جامعه بر طرف خواهد شد.

رحماندوست با بیان اینکه از سال 68 کتابچه دستورالعمل برای مناسب‌سازی تدوین شده، گفت: با گذشت بیش از 26 سال هنوز آن طور که باید در این زمینه پیشرفتی حاصل نشده است.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: بازرسان و ناظرانی که در سطح شهرها بر کار مناسب‌سازی نظارت دارند، باید از بین معلولین ویلچری انتخاب شوند تا بتوانند به خوبی درد این قشر از جامعه را حس کرده و بر اساس استانداردها کار مناسب‌سازی را ارزیابی کنند.

این مسئول تاکید کرد: باید قدم به قدم در این زمینه برنامه‌ها اجرایی شود مثلا در یک شهر کوچک، یک محله و در یک استان یک شهر کوچک را بر اساس استانداردها مناسب‌سازی کنیم و آرام آرام این کار را به سایر محلات، ادارات و شهرها تسریع دهیم.

وی افزود: در ارزیابی ادارات و دستگاه‌ها در زمینه‌های مختلف، مناسب‌سازی را نیز یک شاخص قرار داده و هر دستگاهی که موضوع مناسب سازی را در محل کار خود رعایت کرد امتیاز داده و به دنبال آن هر اداره و نهادی که در این زمینه کوتاهی کرد را جریمه کنید تا اهمیت موضوع  برای همه مدیران و مسئولان مشخص شود.

رحماندوست ادامه داد: برگزاری همایش‌ها و جلسات و گفتمان در زمینه مناسب‌سازی کار ساز نبوده و باید حرف‌ها را عملیاتی کنیم، باید فاصله زمانی تعیین و بر اساس آن از ادارات و دستگاه‌ها بخواهیم محیط خود را مناسب‌سازی کنند.

ارسال نظر

اخبار استان
آرشیو
اخبار کشور
آرشیو