کد خبر: 2655

تاریخ خبر:

کلان شهر زاهدان با جمعیت 900 هزار نفری در جنوب شرق کشور قرار دارد. اما پایین بودن سرانه فضای سبز یکی از نکات تعجب برانگیزی است که با نام کلان شهر هماهنگی ندارد.

به گزارش زاهدان‌نیوز به نقل از ایسنا، هر چند که بیان مشکلات گسترده شهر زاهدان تکرار مکررات را القا می کند. اما باید گفت در لابه لای همین سریال شاید تلنگری به مسئولین وارد شود.

 هر وقت نام کلان شهر به زبان می آید خود به خود ذهن انسان به سمت امکانات رفاهی و تفریحی مناسب معطوف می شود از مراکزپارک های نفریحی گرفته تا سینما و رستوران، در حال که سرانه فضای سبز سایر مراکز استان ها مطلوب است اما شهر زاهدان وضعیت اسفناکی دارد.

 به گفته شهردار زاهدان سرانه فضای این شهر  حدود 6 دهم متر مربع است این در حالیست که  مرکز خراسان جنوبی(بیرجند) با حدود 600 هزار نفرجمعیت  12 سانتی متر مربع  سرانه فضای سبز دارد .

مردمان این شهر (زاهدان) سالیان متمادی در انتظار احداث یک مکان تفریحی مناسب هستند که در آن بتوانند هوایی تازه کنند تعداد پارک های مهم زاهدان از انگشتان دست تجاوز نمی کند. پارک پردیسان، پارک لاله،پارک شادی ها،پارک فرهنگیان،و چند پارک محلی دیگر از محدود مکان هایی است که در ردیف پارک های مهم شهر قرار دارد نکته جالب آنکه پوشش گیاهی همین تعداد محدود یا خشک شد و یا شرایط مناسبی ندارد.

 در چند سال اخیر  چهار شهردار بر میز ریاست این شهر نشستنه اند و هرکدام رویکرد خاص خود را داشته اند پس از آنکه حسین زهی شهردار دوره  قبل جای خود را به سید مسلم سیدالحسینی داد انتظار می رفت موضوع کمبود امکانات رفاهی و تفریحی بر طرف شود با گذشت زمان هیچ چیز در این شهر تغییر نکرد.

 بسیاری ازمردم زاهدان نسبت به کمبود سرانه فضای سبز و پارک تفریحی گلایه مند هستند.

 یک مدرس مقطع  متوسطه با ابراز تاسف میگوید: شهردار زاهدان به هیچ عنوان به رفاه مردم فکر نمی کند.

 محمود شیخی ادامه داد: فضای سبز هر شهر معرف فرهنگ آن نقطه است.

 وی خاطر نشان کرد: از ادوار گذشته تاکنون هیچ شهرداری توانایی قابل توجهی در این شهر نداشته است.

 این  چهره فرهنگی گفت: مردم زاهدان با سایر نقاط کشور هیچ تفاوتی ندارند پس نباید تبعیضی بین مردم باشد.

 وی بیان داشت: دوستان عزیز باید به حقوق مردم احترام بگذارند.

یکی از رانندگان تاکسی شهری زاهدان نیز در این باره می گوید رانندگی در شهر زاهدان موجب افسردگی م یشود.

عباس میری ادامه داد: حدود بیست سال است که در  زاهدان رانندگی می کنم اما تغییری خاصی طی این مدت احساس  نکردم.

 او گفت: هر وقت مسافری از ترمینال زاهدان میهمان اتومبیل من می شود از اوضاع وخیم بولوارها تعجب می کند.

 طرح لوله کشی پساب  شهری همچنان خاک میخورد

 همین دو سال قبل بود که  سرپرست  پارک ها و فضای سبز شهرداری زاهدان از اجرایی شدن شدن طرح  لوله کشی پساب ها خبر داد اما در عمل هیج گونه حرکت امیدوار کننده ا ی صورت نگرفت.

 اواخر سال 92 رئیس سازمان پارک ها و فضای سبز طی مصاحبه ای با ایسنا بر لزوم اجرایی شدن طرح استفاده از پساب خانگی تاکید کرد.

حامد صفت گل از ایجاد انقلاب در فضای سبز خبرداد و افزود: با اجرایی شدن  این طرح فاضلاب شهری در مکانی مخصوص تصفیه و جهت آبیاری فضای سبز شهر مورد استفاده قرار می گیرد.

استفاده از پساب شهری درغالب نقاط کشور پاسخگو بوده است به عنوان مثال مشهد را در نظر بگیرد اگر مسئولان شهری بخواهند با آب شهری فضای سبز را آبیاری دهند فاجعه ای بزرگ در حول حیات ساکنین این شهر رخ می دهد چراکه سراسر کشور با مشکل بحران آب مواجه است.

فضای سبز زاهدان با استاندارد کشوری فاصله فراوانی دارد این سخن اعضای شورای شهر زاهدان است.

عطاالله شه بخش در کفت و گوبا ایسنا با بیان اینکه سرانه فضای سبز شهر زاهدان حدود 6 دهم متر مربع است گفت: متاسفانه در بحث سرانه فضای سبز به شدت دچار ضعف هستیم.

عضو شورای سبز زاهدان  با اشاره به کمبود آب در شهر زاهدان افزود: طرح لوله کشی پساب ها تا پایان سال 94 به طور کامل اجرایی خواهد شد.

شه بخش بیان کرد: تاکنون حدود 17 کیلومتر از طرح  لوله کشی پساب شهر زاهدان اجرایی شده است.

این مسئول افزود: طرح فوق از بولوار کشاورز آغاز و به بولوار فرودگاه (تصفیه خانه مرکزی شهر)ختم می شود.

 عضو شورای شهر زاهدان اظهار کرد: فاضلاب شهری از طریق لوله کشی به بلوار فرودگاه می رسد و پس از آن در تصفیه خانه مرکزی گندزدایی می شود.

 وی خاطرنشان کرد: پس از طی شدن مراحل تصفیه ، آب به دست آمده جهت آبیاری فضای سبز مورد استفاده قرار می گیرد.

 شه بخش با مهم دانستن طرح لوله کشی پساب شهری افزود: امیدوارم تا پایان سال جاری 14 کیلومتر دیگر از لوله کشی پساب شهری  که مازاد بر17 کیلومتر قبل است اجرایی شود.

 شه بخش در پاسخ به این سوال که پروژه بوستان ولایت زاهدان چه زمانی احداث می شود گفت: کل وسعت بوستان ولایت حدود 120 هکتار است ،تاکنون سهم 6 هکتار آن توسط سرمایه گذار بخش خصوصی خریداری شده است.

عضوشورای شهر زاهدان تصریح کرد: با توجه به بالا بودن هزینه ساخت این پروژه نمی توان زمان دقیقی را برای افتتاح آن بیان کرد.

 وی تصریح کرد: بدون حمایت بخش خصوصی هیچ چیز امکان پذیر نیست.

شه بخش اظهار داشت: بوستان ولایت یکی از بزرگترین مراکز تفریحی کشور است.

 عضو شورای شهر زاهدان به امکانات این بوستان اشاره کرد و افزود: هتل،رستوران،باغ وحش،زمین فوتبال،پیست دوچرخه سواری،استخرقایق،زمین والیبال تنها  بخشی از امکانات پیش بینی شده در این مرکز است.

وی با اشاره به  نیمه کاره بودن پروژه میدان سربازان گمنام نیز افزود: اراضی شهرک زیباشهر در تصرف ارتش قرار دارد و هیچ کاری از دست شهرداری ساخته نیست.

وی هزینه مورد نظر برای ساخت میدان سربازان گمنام را 4 میلیارد دانست و افزود: در صورت اجرایی شدن این پروژه فضای سبز ورودی شهرک زبباشهر تا میدان خاتم متحول خواهد شد.

شه بخش به وضعیت پارک ملت نیز اشاره کرد و افزود: بسیاری از زیر ساخت های پارک ملت زاهدان دچار مشکل است که باید بر طرف شود.

عضو شورای شهر زاهدان در پایان بیان کرد: فضای سبز شهر زاهدان  از استاندارد کشوری فاصله فراوانی دارد.

ارسال نظر

اخبار استان
آرشیو
اخبار کشور
آرشیو