کد خبر: 2751

تاریخ خبر:

معاون امنیتی انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان جزییات تفاهم‌نامه هجدهمین اجلاس مرزی ایران و پاکستان را تشریح کرد.

به گزارش زاهدان‌نیوز به نقل از فارس، علی‌اصغر میرشکاری دقایقی پیش در مراسم امضای تفاهم‌نامه هجدهمین اجلاس مرزی ایران و پاکستان در استانداری سیستان و بلوچستان اظهار کرد: پیرامون موضوعات مختلف امنیتی، مرزی و اقتصادی بحث و بررسی شد دو طرف برای حل مشکلات امنیت پایدار و ارتقای سطح فعالیت‌های تجاری و بازرگانی در فضایی بسیار خوب توافق کردند.

در این اجلاس علاوه بر تعیین راهبردها، یک طرح عملیاتی و اجرایی برای اجرای توافقات طراحی کردیم و به لطف خدا جمع‌بندی و نقطه مشترک اجرایی رسیدیم.

این مسئول ادامه داد: در ابتدای اجلاس توافقات انجام شده در هفدهمین اجلاس را به دقت مورد بررسی قرار دادیم، آنچه که انجام شده بود را حذف و پیرامون آنچه باقی مانده بود بحث و بررسی و زمان‌بندی مناسب را برای اجرایی کردن آنها نیز مشخص کردیم.

وی بیان کرد: پیرامون موضوعات جدیدی هم در این اجلاس بحث و بررسی کردیم گرچه تنظیم‌نهایی تفاهم‌نامه طولانی شد اما هر دو هیئت و تیم تنظیم‌کننده با تحمل و صبوری و با دقت و حوصله با هم همکاری کردند تا به نتیجه خوب و مورد نظر برسند.

میرشکاری افزود: ما به موضوعاتی از قبیل تروریسم، جرائم سازمان یافته مواد مخدر، قاچاق کالا، انسان، شناسایی آسیب‌های مرزی دوطرف، تشکیل یک سازوکار مناسب و یک ساختار بسیار خوب برای ارتباط نزدیک دوره‌ای بین مرزبانان درجه یک و درجه دو و فرماندهان مرزبانی اشاره کرده و پس از بحث و بررسی به نتایج بسیار خوبی دست یافتیم.

تشکیل جلسات ماهیانه مرزبانان درجه دو ایران و پاکستان

معاون امنیتی- انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان افزود: در این تفاهم‌نامه مقرر شده است مرزبانان درجه دو هر یک ماه با هم ارتباط داشته و جلسه برگزار کنند و موضوعات خود را بررسی و صورت جلسه آن را تنظیم کنند و موضوعاتی را که آنجا قابل بحث نیست، به مرزبانان درجه یک واگذار کرده و آنها نیز بررسی کنند.

این مسئول ادامه داد: مقرر شده مرزبانان درجه یک نیز هر سه ماه با هم جلسه داشته باشند و موضوعات را بررسی و اگر موضوعات قابل بحث در آنجا نبود به فرمانده‌هان مرزبانی ارجاع دهند تا بررسی شود.

وی اضافه کرد: برنامه‌ریزی کردیم در زمینه مقابله با تروریسم اطلاع‌رسانی دقیق و به موقع داشته باشیم، تا از حادثه‌های تروریستی جلوگیری کنیم و در صورت بروز حادثه مرزبانان ما با هم در ارتباط بوده و تلفنی به هم اطلاع‌رسانی کرده، حادثه را بررسی و نسبت به دستگیری عوامل اقدام کنند.

تشکیل جلسات فرمانداران شهرهای مرزی هر 4 ماه یک‌بار

میرشکاری ادامه داد: ما با هم تفاهم کردیم که فرمانداران شهرهای مرزی هر چهار ماه یک بار با هم جلسه داشته و بر اساس دستور کاری که بعدا تدوین خواهیم کرد تلاش کرده و با توجه به ضرورت‌‌های محلی از ظرفیت‌های اجتماعی و اقتصادی هم برای توسعه منطقه خود استفاده کنند.

معاون امنیتی- انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان بیان کرد: ما در زمینه اقتصاد مرز و ارتقا سطح زندگی مردم در دو سوی مرز به بازارچه‌ها توجه داشتیم و برای ارتقا سطح مبادلات و ایجاد بازارچه‌های جدید برنامه‌ریزی کردیم زیرا می‌خواهیم سطح مبادلات را تا 5 میلیارد دلار افزایش دهیم.

این مسئول افزود: ما در زمینه مسائل دیگری از جمله حل موضوعات از قبیل سرقت‌های داخل خاک دو کشور، جعل اسناد و اوراق معتبر، هماهنگ‌سازی گمرک در دو سوی مرز و در زمینه بازارچه‌ها نیز مفصل بحث کردیم و به توافقات خوبی رسیدیم.

میرشکاری ضمن قدردانی از هیئت پاکستانی برای حضور در این استان و همکاری در تدوین تفاهم‌نامه، گفت: این تفاهم نامه در 26 بند به امضای دو طرف رسید و مقرر شد تا قبل از نوزدهمین اجلاس مرزی دو کشور ایران و پاکستان در کویته مفاد این تفاهم‌نامه اجرایی شود.

گفتنی است، اجلاس مشترک مرزی ایران و پاکستان هر شش ماه یک بار برگزار می‌شود.

ارسال نظر

اخبار استان
آرشیو
اخبار کشور
آرشیو