کد خبر: 2784

تاریخ خبر:

سیستان و بلوچستان در سالروز میلاد مولود کعبه امیر مومنان حضرت علی (ع) غرق در شادی و شور است و مردم شیعه و سنی این استان از روز گذشته تاکنون با برپایی جشن و شادی این روز بزرگ را گرامی می دارند.

به گزارش زاهدان‌نیوز به نقل از ایرنا، 13 رجب کعبه آغوش می گشاید تا یار دیرین پیامبر رحمت و مرحمت را میزبانی کند، دیوار کعبه شکافته می شود تا عزیزی را از جانب پروردگار عالم به بشر هدیه کند که الگوی عدل و عدالت شود، 13 رجب چشم جهانیان به رخسار کودکی روشن شد که نام اعلای علی زیبنده شان و جایگاهش بود، فرشتگان الهی نوید ولادت کودکی را دادند که یار و همراه نبی مکرم اسلام (ص) و پرچمدار دین خدا شد.

13 رجب سالروز ولادت همان شیر مردی است که پیامبر خدا (ص) برای فتح قلعه خیبر فرمودند: فردا این پرچم را به دست کسی می دهم که خدا و پیامبر را دوست دارد و خدا و پیامبر نیز او را دوست دارند و خداوند این دژ را به دست او می گشاید. او مردی است که هرگز پشت به دشمن نکرده و از صحنه نبرد نمی گریزد. صبحگاهان علی علیه السلام را احضار کرد و دست بر دیدگان دردناک او کشید و دردش را تسکین داد به طوری که علی علیه السلام تا آخر عمر به درد چشم مبتلا نشد.

علی (ع) روانه دژها شد درحالی که زره محکمی بر تن داشت و شمشیر ذوالفقارش را در دست گرفته بود. او مرحب خیبری و برادرش را به هلاکت رساند و چون سپرش را در حین نبرد از دست داده بود، درِ یکی از دژها را از جا کند و تا پایان جنگ، از آن به جای سپر استفاده کرد.

مولا علی (ع) در این زمینه می فرماید: « من در قلعه را هرگز با نیروی بشری از جا نکندم، بلکه در پرتو نیروی الهی و با اتکاء به نفسی که آرامش ایمان و لقا‎‍ء الله در آن رسوخ کرده، این کار را انجام دادم.»

علی(ع) همان همای رحمتی که آیتی از خداوند برای مسلمانان و خاصه محبان اهل بیت عصمت و طهارت است در شب سیزدهم ماه رجب چشم برجهان گشود.

علی (ع) عاشق و دلباخته پیامبر(ص) بود و چنان در قلب مسلمانان جای گرفت که در تاریخ بشریت نه تنها شیعه و سنی بلکه تمامی آزاد مردان و آزاد زنان جهان در همه اعصار شیفته و دلباخته اش شدند.

در سالروز ولادت با سعادت آن راد مرد جهان اسلام سیستان و بلوچستان غرق در شادی و سرور است.

مردم شیعه و سنی این استان از چند روز قبل از فرا رسیدن 13 رجب شهر و دیارشان را برای برگزاری آیین ها و جشن های با شکوه ولادت حضرت علی(ع) آماده کردند.

آذین بندی خیابان ها و عطر افشانی مساجد و حسینیه ها، نصب پارچه های رنگین سبز و قرمز و پرچم های گوناگون در معابر، بوستانها، سردر ادارات و اماکن عمومی، برپایی ایستگاههای صلواتی، پخش شربت و شیرینی، نورافشانی و توزیع نذورات گوشه ای از عشق و ارادت مردم شیعه و سنی سیستان و بلوچستان به مولایشان علی (ع) است.

شمار زیادی از جوانان دختر و پسر سیستانی و بلوچستانی شب میلاد مولود کعبه را طلیعه زندگی مشترک شان قرار داده و به میمنت این شب فرخنده جشن ازدواج شان را برپا کردند.

برگزاری جشن های میلاد مولود کعبه در زاهدان

مسجد علی بن ابیطالب (ع) زاهدان در شب ولادت با سعادت امام اول شیعیان جهان میزبان خیل عظیم عاشقان امامت و ولایت بود.

قشرهای مختلف مردم زاهدان در شب میلاد مولای متقیان علی مرتضی (ع) پس از اقامه نماز مغرب و عشا در مسجد علی بن ابیطالب (ع) به جشن و شادی پرداختند.

در این مراسم حجت الاسلام جان نثاری به تشریح گوشه ای از زندگی سراسر نور و برکت، زهد و تقوا و فداکاری حضرت علی (ع) برای اسلام و مسلمانان پرداخت.

مهدی مختاری از مداحان برجسته اهل بیت عصمت و طهارت نیز با مداحی و شعر خوانی این مراسم جشن را پرشور تر و باشکوهتر کرد.

مدیر کل تبلیغات اسلامی سیستان و بلوچستان در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با تشریح برنامه های 13 رجب گفت: برگزاری جشن در دو مسجد علی بن ابیطالب (ع) در شب 13 رجب و مسجد مولای متقیان در خیابان جمهوری اسلامی در غروب روز 13 رجب از برنامه های محوری سالروز ولادت حضرت علی (ع) است.

حجت الاسلام عیسی بزمانی افزود: قرائت قرآن، اجرای سرود و همخوانی، مولودی خوانی و مدیحه سرایی مداحان اهل بیت(ع) و شعر خوانی از برنامه ‏های پیش بینی شده در جشن های میلاد است.

جشنهای ولادت مولای متقیان همچنین در شهرستانهای مختلف استان از جمله زابل، هیرمند، زهک، نیمروز، هامون، خاش، میرجاوه، سراوان، ایرانشهر، دلگان، بزمان، راسک، نیکشهر، کنارک و چابهار با شرکت قشرهای مختلف شیعه و سنی برگزار شد.

مساجد محل برپایی آیین های اعتکاف در شهرستان های مختلف سیستان و بلوچستان نیز جشن ولادت حضرت علی(ع) برگزار کردند.

نورافشانی در برخی شهرها به مناسبت شب میلاد مولود کعبه از دیگر برنامه های اجرا شده در سیستان و بلوچستان بود.

امشب (شنبه شب) نیز مسجد مولای متقیان (ع) در خیابان جمهوری اسلامی زاهدان میزبان خیل عظیم عاشقان خاندان عصمت و طهارت برای برگزاری جشن با شکوه ولادت حضرت علی (ع) است.

ارسال نظر

اخبار استان
آرشیو
اخبار کشور
آرشیو