کد خبر: 335

تاریخ خبر:

معاون آبخیزداری سیستان و بلوچستان خبر داد

معاون فنی منابع طبیعی و آبخیزداری سیستان و بلوچستان گفت: در سفر ریاست جمهوری به سیستان و بلوچستان دو میلیارد تومان اعتبار برای بیابان زدایی استان در سال 93 دریافت شده است.

به گزارش «زاهدان نیوز» به نقل از روابط عمومی منابع طبیعی و آبخیزداری سیستان و بلوچستان، حسن دهقانی اظهار داشت: برای حل وانع بیابان‌زدایی در حوزه سیستان یک میلیارد تومان اعتبار به منظور تثبیت شن‌های دشت سیستان به مساحت یک‌هزار و 320 هکتار از محل اعتبارات ملی در نظر گرفته شده است.
معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری سیستان و بلوچستان در مورد مشکلات ایجاد شده در بخش بیابان نیز گفت: مشکلات اقلیمی، زیرکشت نرفتن اراضی کشاورزی، بادهای 120 روزه در منطقه سیستان و بادهای فصلی و همچنین مشکلاتی که از عوامل انسانی به وجود می‌آید مثل دام مازاد، تغییر کاربری اراضی و تخریب اراضی کشاورزی به مسکونی از عمده ترین مشکلات در بحث بیابان‌زدایی است.
این مسئول بیان کرد: مردم در بحث بادشکن حاشیه مزارع مشارکت زیادی دارند به صورتی که این نهاد فقط نهال را در اختیار مردم قرار می‌دهد و کارهای مراقبت و نگهداری آنها را خودشان انجام می‌دهند.
وی افزود: مردم در این بخش مشارکت دارند، ولی در مجموع به دلیل اینکه مناطق بیابانی، مناطقی هستند که زمین سخت و گرمای بالا و میزان بارندگی کم در این حوزه بسیار است و میزان تبخیر بسیار بالا است، مردم مشارکت کمتری دارند.
دهقانی بیان کرد: براساس قانون، بعضی از اراضی در اختیار مردم قرار داده می‌شود که به صورت تلفیقی کشاورزی کرده و گونه های مثمر و غیرمثمر را با هم کشت کنند وهمچنین این اداره کل، پارک هایی را مثل پارک نور در خاش، در اختیار مردم قرار داده تا مردم مشارکت بیشتری در این حوزه داشته باشند.
وی در مورد تأثیر 16 سال خشکسالی اخیر بر توسعه بیابان‌های استان نیز گفت: وقتی خشکسالی باشد، میزان پوشش گیاهی به علت نبود بارندگی کاهش پیدا می‌کند و گونه‌های مفید از بین می رود و خسارت‌های زیادی به عرصه‌های طبیعی وارد می‌شود.
معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری سیستان و بلوچستان اذعان کرد: از بین رفتن پوشش گیاهی یعنی حرکت شن‌های روان و فرسایش بادی که باعث افزایش میزان بیابان‌ها می‌شود و مهم‌ترین تأثیر خشکسالی‌های اخیر فقر پوشش گیاهی در استان است.
وی افزود: پروژه‌های بیابان زدایی در استان از سال 1348 شروع شده و با خشکسالی‌های به وجود آمده از سال‌های 48 و 49 مالچ‌پاشی نیز در این راستا اجرا می‌شود.
دهقان تصریح کرد: 63 هکتار نهال‌کاری و 30 هزار هکتار مالچ‌پاشی از شاخص‌ترین پروژه‌های این نهاد در بخش بیابان‌زدایی است.
این مسئول ادامه داد: با توجه به مساحت 30 درصدی بیابان در استان و فرسایش بادی شدید، کارهای انجام شده در بحث بیابان زدایی مانند قطره‌ای در مقابل دریا است.
وی تصریح کرد: پروژه‌هایی که در بخش بیابان‌زدایی در استان انجام می‌شود شامل نهال‌کاری، پخش آب و مدیریت هرز‌آب است که با توجه به اعتبارات ملی و استانی اجرا می‌شوند.
دهقانی افزود: جمعاً در استان 28 کانون بحران وجود دارد که مساحت این کانون‌های بحران یک میلیون هکتار و مساحت اراضی تحت تأثیر آن 2 میلیون هکتار است.

ارسال نظر

اخبار استان
آرشیو
اخبار کشور
آرشیو