کد خبر: 3759

تاریخ خبر:

معاون استاندار سیستان و بلوچستان و فرماندار شهرستان ویژه زابل گفت: خشکسالی 18 ساله منطقه سیستان را با مشکلات زیادی رو به رو کرده و در بخش های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگ و زیر ساخت ها منطقه را دچار مشکل کرده است.

به گزارش زاهدان‌نیوز به نقل از ایرنا، هوشنگ ناظری روز جمعه پس از خطبه های نماز جمعه زابل در جمع نمازگزاران افزود: بیکاری، نداشتن در آمد و افزایش آمار معتادین خسارت های زیادی را به منطقه وارد کرده است.

وی با بیان اینکه متاسفانه در طول 18 سال خشکسالی برای سیستانِ بدون آب چاره اندیشی نشده است اظهار داشت: در این مدت باید به عدم وابستگی سیستان به آب رودخانه هیرمند، استفاده از مزیت های ترانزیت، صنعت گردشگری، استفاده از انرژی های نو و ایجاد کارخانه و کارگاه های تولیدی برای برون رفت از مشکلات چاره اندیشی می شد.

فرماندار شهرستان ویژه زابل گفت: اگر در سالهای خشکسالی در سیستان اقداماتی موثری انجام می گرفت ما امروز شاهد این حجم و میزان مشکلات گریبانگیر مردم نبودیم.

وی با اشاره به اقدامات دو ساله اخیر تصریح کرد: راه اندازی کارخانه آنتیموان، تصویب کارخانه لاستیک سازی، راه اندازی واحدهای راکد و نیمه راکد، تولید انرژی نو در مناطق میل نادر و رامشار و احداث واحدهای تولیدی بادی و خورشیدی، اجرای طرح بزرگ 46 هزار هکتار آبیاری به مزارع سیستان از جمله طرح های در دست اقدام در دولت تدبیر و امید است.

معاون استاندار سیستان وبلوچستان و فرماندار شهرستان ویژه زابل یادآور شد: در حال حاضر مرغ مصرفی و مورد نیاز منطقه سیستان در خود منطقه تولید می شود و از واردات به این منطقه جلوگیری شده است.

وی ایجاد مرکز ترک اعتیاد در منطقه سیستان را یک ضرورت دانست و گفت: روز گذشته مرکز ترک اعتیاد نیاتک با حضور مسوولان استان و شهرستان افتتاح شد که با همکاری نیروی انتظامی، دادستان، دانشگاه علوم پزشکی اقدام به جمع آوری معتادین کارتن خواب از سطح شهر شده است.

ناظری افزود: با افتتاح این مرکز از این پس معتادین کارتن خواب از سطح شهر پاکسازی خواهند شد و پس از ترک تا زمانی که به توانمندسازی نرسند از این مرکز خارج نمی شوند.

وی ایجاد منطقه آزاد تجاری سیستان را یکی از اقدامات بی نظیر پس از انقلاب اسلامی در این منطقه عنوان کرد و از نمایندگان مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی در خواست کرد در اقدامی سریع و خارج از نوبت طرح منطقه آزاد تجاری سیستان را به تصویب برسانند تا هر چه سریعتر راه اندازی شود.

فرماندار شهرستان ویژه زابل اظهار داشت: تعدادی اندک در محافل مختلف و سایت های مجازی به تخریب چهره ها و به ویژه اقدامات استاندار سیستان و بلوچستان دست می زنند در حالی که باید در سالی که از سوی رهبر معظم انقلاب به سال همدلی، همزبانی دولت و ملت نامگذاری شده، همه با هم با پرهیز از تفرقه و اختلاف برای توسعه و پیشرفت منطقه تلاش کنیم.

ارسال نظر

اخبار استان
آرشیو
اخبار کشور
آرشیو