کد خبر: 3760

تاریخ خبر:

محصول قندک سیستان که توانسته جایگزین بسیار خوبی برای سفیدک باشد، بازارهای زابل و زاهدان را اشباع کرده و سود خوبی برای کشاورزان به ارمغان آورده است.

به گزارش زاهدان‌نیوز به نقل از فارس، سال گذشته در همین روزها میوه‌های گرمسیری سیستان کف خیابان‌ها حیف و میل می‎شد، به گونه‎ای که کشاورز مجبور بود با کیلویی 100 تومان و 50 تومان محصول خود را حراج کند، اما با تدابیر اتخاذ شده و تغییر الگوی کشت تابستان امسال کشاورزان سیستانی محصولات جالیزی خود را با بهترین قیمت به فروش می‌رسانند.

مدیر جهادکشاورزی زابل می‌گوید : سال گذشته 90 درصد سطح زیر کشت محصولات جالیزی محصول سفیدک بود که به دلیل نداشتن خاصیت انبارداری بیشتر حیف و میل می‌شد و محدوده فروش آن نیز شهرهای اطراف بود اما امسال با تغییر الگوی کشت به سمت محصول قندک که ماندگاری آن حداقل 20 روز است و بازار پسندی بسیار خوبی دارد و با کیلویی 800 تا 200 هزار تومان به فروش می‌رسد، که می‌توان لبخند رضایت کشاورزان را شاهد بود.

رضا موسوی می‌افزاید: سطح زیر کشت محصول قندک و هندوانه سیستان به اندازه‌ای نیست که بتوان به بازارهای تهران و سایر استان‌های مرکزی کشور ارسال کرد اما خود کشاورزان با توجه به نوبرانه بودن این میوه، بازار آن را در استان‌های همجوار از جمله بیرجند و مشهد ایجاد کرده‌اند.

وی ادامه می‌دهد: فروش میوه‌های گرمسیری در منطقه سیستان سود بیشتری برای کشاورز داشته و دست واسطه را حذف کرده است، به همین دلیل کشاورزان کمتر برای ارسال محصولات خود به سایر نقاط کشور توسط واسطه‌ها رغبت دارند.

مدیر جهاد کشاورزی زابل با بیان اینکه جهاد کشاورزی با ایجاد تشکل‌های بخش کشاورزیٰ کشاورزان را حمایت می‌کند، می‌گوید: کار جهاد کشاورزی حمایت از تولید کنندگان است و فروش محصولات کشاورزی بر عهده اداره تعاون است.

این مسئول با بیان اینکه بیشترین تولید محصول خربزه و جالیز را در شهرستان هیرمند داریم، بیان می‌کند: در زابل به هیچ عنوان مشکلی برای جالیز نداریم زیرا سطح زیر کشت در زابل بیشتر علوفه است تا جالیز؛ به همین دلیل امسال از سال رونق میوه‌های گرمسیری سیستان به ویِِژه انگور یاقوتی و خربزه و هندوانه است.

وی از افتتاح سردخانه با ظرفیت 600 تن در هفته جهادکشاورزی در زابل خبر داد و می‌افزاید: این سردخانه برای نگهداری میوه‌ها و محصولات کشاورزی مردم منطقه احداث شده و یکی از نیازهای ضرروی بخش کشاورزی بود که نبود آن در سال‌های گذشته بخش کشاورزی را با مشکل مواجه کرده بود.

ارسال نظر

اخبار استان
آرشیو
اخبار کشور
آرشیو