کد خبر: 4034

تاریخ خبر:

مشاور وزیر نیرو گفت: 113 سد در کشور در حال احداث است که طبق برنامه ششم توسعه، اولویت با سدهایی است که پیشرفت آنها بالای 25 درصد است.

به گزارش زاهدان‌نیوز به نقل از فارس، محمد حاج‌رسولی‌ها صبح امروز در مراسم افتتاحیه چهاردهمین کنفرانس ملی هیدرولیک ایران که در تالار امام رضا (ع) دانشگاه سیستان و بلوچستان برگزار شد، اظهار کرد: 113 سد در کشور در حال احداث است اما اولویت با سدهایی است که پیشرفت آنها بالای 25 درصد است و جزو طرح‌هایی هستند که در برنامه ششم توسعه به بهره‌برداری می‌رسند.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران افزود: بزرگترین چالش وزارت نیرو، تقسیمات سیاسی است که مبتنی بر حوزه آبخیزداری نبوده است و سبب شده پایداری را در تمامی بخش‌ها به ویژه محیط زیست نداشته باشیم.

این مسئول ادامه داد: به دنبال تقسیمات سیاسی نادرست، نتوانسته‌ایم توزیع و استقرار عادلانه داشته باشیم و حق آبه آبران زیست محیطی و ... به خوبی رعایت نشده است.

وی با بیان اینکه فرهنگ چانه‌زنی در بخش‌های مصرفی بر فرهنگ عقلانی حاکم شده است، افزود: باید راهکارهای درست در این زمینه اندیشیده شود.

تبخیر و افزایش درجه حرارت از چالش‌های بحران آب است

مشاور وزیر نیرو خاطرنشان کرد: اکثر مناطق کشور خشک، نیمه خشک و بیابانی است و با توجه به گرمای هوا و تغییر اقلیم در اکثر نقاط کشور با بحران آب مواجه هستیم.

این مسئول ادامه داد: در 6 حوزه اصلی کشور که تقسیم‌بندی آبی کشور است، پراکندگی زیادی داریم، در سال آبی گذشته برخلاف اینکه نسبت به متوسط درازمدت 18 درصد کاهش بارندگی داشته‌ایم، در خیلی از نقاط مهم این رقم به 40 درصد کاهش رسیده و این مدیریت کار ما را با مشکل مواجه کرده و اگر با دوراندیشی و نگاه علمی مدیریت نشود قطعا به مشکل بر می‌خوریم.

وی با بیان اینکه در کشور ما به کارهای غیرسازه‌ای آنطور که باید توجه نشده، گفت: البته اگر اقدامات سازه‌ای هم نبود 75 تا 80 درصد جریانات سطحی را نمی‌توانستیم مدیریت کنیم.

حاج‌رسولی‌ها بیان کرد: تبخیر و درجه حرارت از دیگر مشکلاتی است که در حوزه سدها با آنها مواجه هستیم، حدود یک میلیارد و 900 میلیون متر مکعب در کشور تبخیر آب داریم که از این رقم 355 میلیون متر مکعب معادل 18 درصد مربوط به چاه‌نیمه‌ها است که این ضرورت توجه به این استان را بیشتر می‌کند.

باید مصرف کشاورزی را از 90 درصد به 75 درصد برسانیم

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران افزود: در توزیع آب باید نگاه ویژه داشته باشیم و مصرف کشاورزی را از 90 درصد به 75 درصد تا سال هزار و 420 برسانیم.

این مسئول گفت: در حال حاضر 52 درصد آب کشاورزی از طریق آبهای زیرزمینی و 48 درصد از طریق آب‌های سطحی تامین می‌شود و در بحث آب شرب نیز، 63 درصد از آب‌های سطحی تامین می‌شود.

وی ادامه داد: عمده مصارف آبی کشور از حوزه آب‌های زیرزمینی است که نیازمند توجه و بازنگری است، استان خراسان جنوبی تمام آب شرب خود را از آب‌های زیرزمینی تامین می‌کند که یک چالش بزرگ است.

حاج‌رسولی‌ها خاطرنشان کرد: هفت هزار هکتار از باغات پسته در استان کرمان سالانه به زغال تبدیل می‌شود، 296 هزار از شبکه‌های آب و فاضلاب در معرض تزلزل قرار دارند.

وی گفت: در طول برنامه پنجم توسعه، 38 سد در کشور به بهره‌برداری رسیده‌اند و امسال نیز با تنگنای شدید مالی 9 سد را در برنامه داریم که 3 یا 4 سد را برای امسال در اولویت قرار داده‌ایم.

مشاور وزیر نیرو بیان کرد: باید از طرفیت این کنفرانس برای چگونگی مدیریت بحران آب استفاده کنیم.

ارسال نظر

اخبار استان
آرشیو
اخبار کشور
آرشیو