کد خبر: 426

تاریخ خبر:

به گزارش زاهدان‌نیوز، پایگاه خبری تحلیلی مطالبه‌گر با نگاهی فرهنگی وضعیت چهارراه رسولی زاهدان را مورد ارزیابی قرار داده که به شرح ذیل است:

چهار راه رسولی به عنوان بازار معروف زاهدان مدت زمانی است که در کشور نام و شهرتی برای خود دست و پا نموده است.

در ایران همواره بازار های معروف زیادی در شهرهای مختلف وجود دارد که نه تنها در ایران بلکه در جهان شناخته شده هستند همانند بازار مرند، بازار وکیل شیراز، بازار تبریز، بازار کرمان و چندین بازار معروف دیگر که نشان می دهد ایرانیان از دیرباز به تشکیل بازار در شهرهای خود علاقه زیادی داشته اند.

بازارها همواره در مرکز شهرها تاسیس می شدند تا به اینگونه برای همه مردم در دسترسی آسان قرار گیرند زیرا در هر صورت همه افراد سر و کارشان با بازارها می افتاد.

بازارها محل هایی برای تجمع همه مردم می باشد، همه اقشار جامعه از غنی و فقیر گرفته تا پیر و جوان با عقاید و اخلاق مختلف به آنجا می روند، از طرف دیگر بازار محلی می باشد که مسافران حتما به آنجا سر می زنند و در برخی مواقع شهرت خود بازار این مسافران را به آنجا می کشاند.

download (5)

پس بازارها تقاطع هایی هستند که می توانند در مقیاس های کوچک و بزرگ به بازگویی فرهنگ یک جامعه بپردازند و حتی به دلیل تشدد حضور مردمی که از اقسا نقاط دنیا در آنجا حضور می یابند تاثیرگزاری مستقیم بر فرهنگ آن جامعه وارد نماید.

در میان این بازارهای مختلف چهارراه رسولی زاهدان نیز توانسته است شهرتی برای خود دست و پا نماید، شهرتی که موجب حضور اقشار مختلف جامعه از نقاط مختلف کشور شود.

اما این بازار با دیگر بازارهای معروف ایران متفاوت است زیرا این بازار از پس ماندهای فضای مدرن غربی بوجود آمده است که تلاش دارد نیازهایی خفیف و سطحی مردم را با شعار «برندفروشی» به مردم ارائه دهد.

(77)

از این رو لفظ پس ماندهای فضای مدرن برای آن به کار برده شد که در آن می شود وسایل دور ریخته شده از فضای مدرنیته که دیگر تاریخ انقضاء خود را از دست داده اند در آن یافت شود.

اینها در حالی است که بازارهای معروف ایرانی که در شهرهای دیگر دایر شده اند در فضایی کاملا سنتی تشکیل شده و پس از گذشت سالها هنوز تلاش می کنند آن بافت سنتی خود را حفظ نموده و نیازهای واقعی مردم را ارائه نمایند.

همانگونه که گفته شد بازار می تواند تاثیر بسزایی بر فرهنگ جامعه بگزارد، حال با این نگاه به سراغ چهارراه رسولی زاهدان می رویم.

این بازار یک خیابان راسته است که از ابتدای آن تا انتهایش حدود هزار متر طول دارد، این بازار در ابتدا از نظر معماری هیچ گونه حرفی برای گفتن ندارد.

خیابانی شلوغ، با وجود ساختمان هایی نامنظم و کوچه هایی کثیف و بی قاعده و بی نظم نشان از فضایی دارد که برای تولیدش هیچگونه فکری هزینه نشده است، بر خلاف بازارهای سنتی که در تاسیس آن همواره طریقه ساخت و معماری مناسب بسیار دخیل بوده است.

22-Bazar[WwW.KamYab.IR]

این بازار همانند بازارهای معروف سعی می نماید تا کالاهای متفاوتی را به مسافران مختلف که پای در شهر زاهدان و بازارش می گذارند ارائه دهد. در بازارهای سنتی همانند بازارهای معروف شهرهای اصفهان، یزد و شیراز تلاش می شود تا آثار تولید شده در همان شهر به مانند صنایع دستی، خوراک و پوشاک به علاقه مندان ارائه شود. این حرکت موجب رونق اقتصادی در آن شهر می شود و علاوه بر آن موجبات صادرات فرهنگ آن منطقه به دیگر نقاط را فراهم می نماید.

سوالاتی که در اینجا مطرح می شود این است که آیا بازار معروف زاهدان نیز چنین نقش هایی را بازی می نماید؟ آیا بازار معروف زاهدان موجب رونق اقتصادی در منطقه خود شده است؟ این بازار چه محصولی از تولیدات منطقه خود را ارائه می دهد؟ آیا این بازار مروج تمدن کهن و فرهنگ غنی منطقه سیستان و بلوچستان است؟ آیا توانسته است فرهنگ خود را به شیوه ای صحیح به دیگر نقاط صادر نماید؟

این بازار نه تنها در ترویج فرهنگ منطقه خود هیچ نقشی بازی نمی کند بلکه در بازتابش فرهنگ های غلطی که به همراه برخی مسافران به آنجا می رود بسیار فعال عمل می نماید به گونه ای که تاثیرات آن در چند سال اخیر تاثیر خاصی بر وضعیت فرهنگی شهر زاهدان داده است.

متاسفانه در شرایطی که می شود این بازار محل ترویج و تبلیغ فرهنگ منطقه خود باشد و محصولات بومی خود را ارائه دهد محلی برای فروش اجناس دست دوم غربی، محصولات بنجل خارجی و برخی چیزها که گفتنش هم شرم آور است شده است، محلی که حتی سوغات های غذایی آن نیز وارداتی و خارجی می باشد.

ارسال نظر

 • این جمله ات خیلی قشنگ می باشد:فرهنگ غنی منطقه سیستان و بلوچستان است؟

 • هرچي كه هست بهرحال يه منبع درامدحلال براي ادماشه. ببينم چنتا كارخونه تو زاهدان هست كه ب ادمايي كه از در دبيكاري اينجوري نون درميارن. توهين ميكني و به بنجل فروشي محكومشون ميكني.

 • متاسفانه برخی از مردم که قبلاً در میان مردم از شهرت خوبی برخوردار نبودند، آمده اند وابتدا با دست فروشی وحالا با خیلی بزرگ فروشی ، برای خود جایی در بازار رسولی باز کرده اند. فروشندگان اصیل سیستانی وبلوچ کم کم به حاشیه می روند و فرهنگ اصیل لباسهای زیبای بلوچی ،جای خود را به لباسهای دست دوم داده اند. از طرفی کیفیت نامناسب لباسهای ایرانی و قیمت بالای آن مردم را به سوی تهیه این لباسها سوق می دهد. فروشندگان هم با تبعیت از قانون عرضه وتقاضا ، به دنبال کار والبته سود خودشان هستند. این لباسهای دست دوم از سد کمرک نمی گذرند و اکثراً هم خوش دوخت هستند . با این حال نمی توان گفت عاری از آلودگی هستند. وبه طور قطع نمی توان گفت که همه آنها آلوده هستند. مشکل باید ریشه ای حل شود.امرار معاش در این استان باید جهت دار گردد. ولی فعلاً مشکل اصلی فرار از نداری و ایجاد کسب برای حداقل درآمد است.

 • مردم آه ندارن با ناله سودا کنن اون وقت شما دنبال فرهنگ سازی هستین؟؟؟
  اینو بدنبد درحال حاظر این مشکلات هستن که دارند فرهنگسازی میکنن نه تبلیغات و دورغ و...!
  کاشکی رسانه تمام تمرکزشونو میزاشتن روی مشکلات مردم بدون هیچ سانسوری بعد فرهنگسازی رو می دیدید.
  در ضمن اون محصولات بنجل که میگید کیفیتشون خیلی خیلی بالاتر و قیمتشون و هم خیلی کمتر از محصولات تولیدشده و استاندارد ایرانیه!

 • سلام
  مگه فقط انسان باید از دست فروشی زندگیشو بچرخونه؟
  این مشکل مسئولین هم هست که داخل چهار راه رسولی قسمتش شده دست فروشی مکان درست نکرده وبیشتر بفکر سود منفعت خودش هست تا مردم
  واز یکطرف قاچاقی که داخل چهارراه رسولی هست از همه چیز این ذهنیت به وجود آورده پس با چشم باز به این مسئله نگاه کنید

 • راس میگه خدایی ولی کسایی که ندارن چطور میتونن مغازه بزنن .

 • همین یه منطقه شناخته شده تو ایران از زاهدان هست که به لطف شماها داره از ذهن مردم ایران پاک میشه؛این بهتر از اینه که مردم بومی استان برن به اعتیاد رو بیارن بااین حرفای مزخرفتون

اخبار استان
آرشیو
اخبار کشور
آرشیو