کد خبر: 857

تاریخ خبر:

طلب مشکل گشايي از مشکل داران مشکل تراش

رمالی و دعانویسی از رایج ترین شیوه های کلاه برداری و سوء استفاده از اعتقادات دینی و مذهبی مردم است که در سیستان و بلوچستان به وضوح به چشم می آید.

به گزارش «زاهدان نیوز» به نقل از عصر هامون، عادت ها و رفتارهای اجتماعی جامعه انسانی با پیشرفت فکری بشر به سمت تکامل سوق پیدا می کنند و هر چند در ظاهر، رنگ و بوی عقلانی به خود می گیرند؛ اما گاهی اوقات برخی عوامل از قبیل فقر فرهنگی و اقتصادی از جمله عواملی هستند که جلو ی پیشرفت های فکری و فرهنگی بخشی از جوامع را می گیرند و مانع تشخیص هنجار از ناهنجار در این جوامع می شوند و این گونه می شود که برخی ناهنجاری ها در برخی از این جوامع به هنجار تبدیل می شود و یا لااقل حساسیت های لازم در مورد آن را کاهش می دهد.
برخی رفتارها نیز که به گونه ای در میان گذشتگان و با توجه به شرایط زمانی آن دوران رواج داشت، امروزه در این جوامع رواج فراوانی یافته است.
هر کدام از این گرایش ها و موانع پیشرفت فکری موجب تحریک فرصت طلبان و تهییج آنها در دست یازیدن به اقدامات فریبکارانه و کلاهبرداری از اعضای این اجتماع بشری می شود.
متاسفانه برخي وقتي به مشكل برخورد مي کنند و احساس مي نمايند تمامي درها به روي آن ها بسته شده است، به خرافه روي مي آورند و کوشش مي کنند از نيروهاي نامعلوم کمک بگيرند، اين نيروهاي نامعلوم را متاسفانه در دستان پيرمردي دعانويس، رمال و زني فالگير جست و جو مي کنند و جلوي در منازل رمال ها، فالگيرها و دعانويس ها به صف مي ايستند.
دعا و دعا کردن و نوشتن دعا در فرهنگ دینی ما جایگاه رفیع و ارزنده ای دارد و کتاب های فراوانی در این خصوص نوشته و جمع آوری شده است و دعاکننده و شرایط استجابت دعا در فرهنگ دینی و اعتقادی اسلام به خوبی و وضوح نمایان است و لزومی به تکرار نیست، ولی در برخی از محیط های سنتی کشورمان شاهد کلاهبرداری هایی زیر این عناوین هستیم که به قصد فریب مردم، با اخاذی و کلاهبرداری، از دعانویسی و رفع مشکلات مردم با نوشتن دعا دم می زنند و از این راه پول کلانی به جیب می زنند. 
شهر زاهدان و استان سیستان و بلوچستان مشتی نمونه خروار از این جماعت کلاهبردار را در خود دارد که آزادانه سر چهارراه های شلوغ این شهر و استان مشغول کسب روزی از کلاه خلق خدا هستند.
برخی از این دعانویس ها با راه اندازی دفتر و دستکی بازار پر رونقی برای خود فراهم کرده و روزانه چندین مریض را ویزیت می کنند؛ درمان امراض مختلف عشق و نداری، فلاکت و بخت برگشتگی، فقر، قرض، نظر و حتی زخم و شکستگی را می توان در کیسه این کلاهبردار ها پیدا کرد.
به سراغ یکی از آن ها می روم به راحتی در کنار پیاده رو خیابان بهشتی زاهدان در حالی که بساطش نیمی از پیاده رو را گرفته مشغول به فعالیت است. از فاصله دور لحظه ای به او و افرادی می نگرم که به شفای خود در لابه لای تکه برگ هایی که دعانویس برای آن ها خط خطی می کند امید بسته اند؛ کمی نزدیک تر می روم و در کنارش می نشینم بی مقدمه از من می خواهد تا مشکلم را برایش بازگو کنم تا دعایی برایم بنویسد. 
 

از او می پرسم هزینه دعایی که می‌نویسد چقدر است؟ می گوید: برای گرفتن دستمزد، مبلغی را تعیین نمی کنم و مشتری هر چه کرمش است می دهد.  
پیرمرد رمال، از من پرسید مشکلم چیست و برای چه نزد وی رفتم؛ گفتم خبرنگارم و جهت رفع مشکلاتش آمده ام. از او می پرسم آیا شهرداری و یا نیروی انتظامی به سراغ شما نیامده اند؟ که می گویند نه ماموران شهرداری کاری به ما ندارند.
از این پیرمرد پرسیدم علمش را در کجا یاد گرفته است، پاسخ داد: این علم از اجدادم به من رسیده است و هر کسی قادر به این کار نیست؛ ادامه می دهد روزانه افراد بسیاری برای رفع مشکلشان نزد من می آیند. از او می پرسم بیشتر زنان می آیند یا مردان و بیشتر برای رفع چه مشکلی به سراغش می روند که می گوید: هم مردان هم زنان می آیند و برای کار، ازدواج، خوشبختی در زندگی نزدم می آیند.

چندین برگه تاخورده در لابه لای کتاب دیده می شود از او می خواهم توضیح دهد که این برگه ها برای چه به این صورت قرار گرفته است؟ یکی از برگه ها را بر می دارد و در حالی که تای آن را باز می کند، می گوید: در داخل این برگه ها دعا نوشته ام و هر کدام از این ها متعلق به افرادی است که سفارش دعا داده اند و قرار است که پس از این که کارشان را در بازار انجام دادند بیایند و این ها را بگیرند. با انگشت اشاره، نوشته هایی را که بسیار نامفهوم است، نشان می دهد و می گوید: این کلمات شفادهنده است و مشکلات افراد را برطرف می کند!

وقتی به او می گویم که این کار سوءاستفاده از باورهای مردم برای کسب درآمد است، اظهار می دارد: هر کس راه خودش را می رود، من کسی را برای نوشتن دعا مجبور نکرده ام و هر کس به من مراجعه کند برایش دعا می نویسم و از این طریق پولی هم از آن ها می گیرم. 
یکی از فروشندگان که فروشگاهش در نزدیکی پیرمرد بود در حالی که خشم در صورتش نمایان بود سمت من آمد و گفت روزانه افراد بسیاری اینجا می آیند و در کنارش می نشینند خواهش می کنم پیگیری کنید دعا نویسان بسیاری در زاهدان هستند و روزانه مبالغ زیادی را با اغفال زنان و جوانان ما از آنها مطالبه می کنند و اگر رمال و دعانويس بگويد براي تاثيرگذاري دعا بايد ۲۵۰ گرم زعفران سرگل اعلاء مخصوص قاينات تهيه کني تا از عصاره آن به عنوان مرکب براي نوشتن دعا استفاده شود، بايد حتي با گرفتن وام خوداشتغالي هم که شده تهيه نمايد آن وقت نه شهرداری ، نه نیروی انتظامی این مجرمان را دستگیر می کند.
این تنها گوشه ای از وقایعی است که در درون دروازه های شهرهای ما و بدون هر گونه نظارت و پیگیری صورت می گیرد و هر روز دامنه آن گسترده تر می شود و نه تنها باعث به وجود آمدن دکانی برای کسب درآمد با حداقل زحمت شده است بلکه فرهنگ ها و هنجار های ما را دستخوش تغییراتی می کند.
لذا انتظار می‌رود مسئولان امر با این مسئله به طور قاطع و ریشه‌ای مبارزه کنند تا جلوی این کلاهبردار ها گرفته شود.

ارسال نظر

اخبار استان
آرشیو
اخبار کشور
آرشیو