کد خبر: 103

تاریخ خبر:

اعتکاف؛ یکی از رویش‌های انقلاب

در استان سیستان و بلوچستان به خصوص سال‌های اخیر نمودار اشتیاق به حضور در مراسم معنوی اعتکاف بالاخص از سوی جوانان سیری به شدت تصاعدی را نشان می‌دهد.

به گزارش « زاهدان نیوز » ، ماه رجب با تمامی زیبایی هایش و فراوانی نعمت هایش پشت درهای جمادی الثانی است و مسلمانان عالم را به خان پربرکت الهی فرا می خواند. ماهی که با ولادت باقرالعلوم (علیه السلام) آغاز و با مبعث حضرت رسول اکرم (صلوات الله علیه و آله) پایان می پذیرد. و در دل آن هم سنت حسنه ای قرار دارد که به جرأت می توان گفت یکی از رویش های انقلاب و از ثمرات نظام اسلامی است. سنت حسنه اعتکاف.

این سنت به اندازه ای گسترده و موثر واقع شده که رهبر معظم انقلاب نیز در مقاطع مختلف به آن پرداخته و در اهمیت آن نکات ویژه ای را بیان داشته اند. مثلا ایشان در خطبه های نماز جمعه تهران در سال ۸۴ خطاب به معتکفین فرموردند: " خوشا به حالتان معتکفین عزیز. پدیده اعتکاف یکی از رویش های انقلابی است. ما اول انقلاب این چیزها را نداشتیم. اعتکاف همیشه بود. زمان جوانی ما وقتی ایام ماه رجب فرا می رسید، در مسجد امام قم آن هم فقط قم؛ در مشهد من اصلاً اعتکاف ندیده بودم شاید ۵۰ نفر، ۱۰۰ نفر فقط طلبه اعتکاف می کردند. این پدیده عمومی؛ این که ده ها هزار نفر در مراسم اعتکاف شرکت کنند، آن هم اغلب جوان، جزو رویش های انقلاب است. من یک وقت عرض کردم که انقلاب ما ریزش دارد، اما رویش هم دارد؛ رویش ها بر ریزش ها غلبه دارند. پس خوشا به حالتان معتکفین عزیز! "

استان سیستان و بلوچستان هم از این قاعده معنوی مستثناء نبوده و به خصوص در سال های اخیر نمودار اشتیاق به حضور در این مراسم معنوی بالاخص از سوی جوانان سیری به شدت تصاعدی را نشان می دهد.

امسال هم برای خواهران و برادران علاقه مند، مساجدی تعیین شده که متقاضیان می توانند ابتدا با ورود به سایت www. zahedan-tebyan. ir و ثبت نام در آن یکی از مساجد را انتخاب کنند و از ۲۳ اردیبهشت به مدت سه روز در آن مکان مقدس معتکف شوند.

مساجد اختصاص یافته برای خواهران عبارتند از: مسجد الزهرا (سلام الله علیها) واقع در بلوار آزادگان، مسجد حضرت زینب (سلام الله علیها) واقع در خیابان دانشگاه ۱۳، مسجد کوثر واقع در زیباشهر و مسجد امام رضا (ع) واقع در خیابان صدیقیه

و هم چنین برادران می توانند اعتکاف خود را در این مساجد به جا بیاورند: مسجد جامع واقع در خیابان آزادی، مسجد المهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) واقع در بلوار معلم ۹، مسجد آیت الله طالقانی واقع در بلوار شهید قلنبر

متقضایان محترم در شهرستان های استان هم برای ثبت نام باید از طریق ادارات ونمایندگی های ادارات تبلیغات اسلامی و یا مساجد پیگیری کنند.

زمان ثبت نام در سایت نیز بنا به گفته مدیرکل تبلیغات اسلامی استان از روز پنج شنبه ۱۱ اردیبهشت مصادف با اول رجب آغاز و به مدت ۱۰ روز ادارمه خواهد داشت.

هزینه ثبت نام نیز سی هزار تومان برای معتکفین تعیین شده است.  

 

ارسال نظر

اخبار استان
آرشیو
اخبار کشور
آرشیو