کد خبر: 104

تاریخ خبر:

گویا اخبار تنش زا درباره این استان تمامی ندارد

دو کامیون کتاب متعلق به ناشران پاکستانی که به مقصد نمایشگاه کتاب در حال عبور از جاده های استان سیستان و بلوچستان بود، توقیف شده و هم اکنون با گذشت پنج روز، مجوز عبور به آنها داده نشده است.

به گزارش زاهدان نیوز، طبق اعلام مدیران نمایشگاه کتاب تهران، محموله های کتاب متعددی از کشورهای دیگر به طور زمینی و هوایی بدون مشکل به نمایشگاه کتاب تهران رسیده اما محموله زمینی پاکستان با وجود این که از گمرک هم عبور کرده اما توسط نیروهای استان متوقف شده است. این اتفاق اگرچه از درجه اهمیت بالایی به ظاهر برخوردار نیست اما دوباره نام سیستان و بلوچستان را در پیشخوان اخبار رسانه های مختلف در هاله ای از تنش و نگرانی مطرح می کند. و این بار در حوزه فرهنگ. نکات ذیل را در رابطه با این اتفاق نباید از نظر دور داشت:

۱- توقف این محموله های کتاب مشخصا گردانندگان نمایشگاه کتاب تهران را با مشکل مواجه ساخته و لحن آنها در ابراز این موضوع در مصاحبه های شان نیز مشخص است. اما به راستی نباید از قبل شرایط ویژه استان سیستان و بلوچستان در این انتقال در نظر گرفته می شد و مدیران محترم ملاحظات امنیتی لازم را اعمال می کردند تا این کتاب ها به موقع به دست ناشران می رسید؟ گماردن یک نماینده ویژه از مرکز برای هماهنگی جهت عبور، کمک گرفتن از سفارت ایران در پاکستان یا ارسال هوایی محموله که همه اینها می توانست به عنوان راهکارهایی برای پیشگیری از این اتفاق اعمال شود

۲- مدیران نمایشگاه کتاب این نکته مهم را نباید از نظر دور بدارند که مدت هاست جریانی خزنده در قالب کتاب، جزوه و محصولات مشابه از طریق مرزهای پاکستان در حال ترویج وهابیت و تفرقه افکنی میان مسلمانان است. بدیهی است که با وجود این فضای نگران کننده باید دقت نظر بیشتری در انتخاب ناشران و محتوای کتاب ها صورت می پذیرفت تا هم اکنون این حاشیه ها ایجاد نشود.

۳- نقش اداره کل ارشاد استان در این زمینه به عنوان پیگیر اصلی مقوله نمایشگاه کتاب در استان می توانست پررنگ تر باشد و می شد با میانجیگری و رایزنی های لازم این گره نه چندان کور را باز کرد.

۴- در پایان این که نظام جمهوری اسلامی از هرگونه تعامل فرهنگی و گسترش مراودات در حوزه کتاب با کشورهای منطقه بالاخص کشور مسلمان و برادر پاکستان استقبال می کند و هیچ عاملی نباید در این میان خللی ایجاد کند تا ذهنیت مردم مسلمان پاکستان و بالاخص اهالی فرهنگ آن نسبت به ایران اسلامی مخدوش نشود و ادارات و نهادهای درگیر در این ماجرا می بایست با عنایت به این موضوع با سرعت بیشتری، این ماجرا را ختم به خیر نمایند.

ارسال نظر

اخبار استان
آرشیو
اخبار کشور
آرشیو