کد خبر: 106

تاریخ خبر:

اندر حکایت خالی ماندن سیستان از علمای سیستانی!

سیستان که مهد ولایت و دیانت بوده، حال درست است که برای جایگاه امام جمعه آن این قدر مسأله بغرنج شود و یافتن جایگزین برای حجت‌الاسلام طباطبایی، تبدیل به دغدغه بزرگ شود؟

زاهدان نیوز گزارش می دهد:

سخن از سیستان است، منطقه ای که اگر لفظ " دارالولایه" را قبل از نامش به کار نبری گویا حق مطلب را ادا نکرده ای. دارالولایه سیستان؛ جایی که از ابتدای ورود اسلام به آن مهد پرورش عالمان، فقها و زعمای برجسته ای بوده است. یوسف سجزی، ابوحاتم سجستانی، حریزبن عبدالله سجستانی، ابوسعید سجزی از قدما و آیت الله العظمی سیستانی، مرحوم آیت الله بختیاری، شهید آیت الله حسیسنی طباطبایی و آیت الله شریفی از نسل امروز، همه ستارگانی هستند که بر تارک این منطقه دانشمندپرور می درخشند. کسانی که همچون حریزبن عبدالله سجستانی که نخستین فقیه شیعه بوده اولین بودند و افرادی همانند حضرت آیت الله سیستانی که در نوع خود بهترین هستند.

حال با این سبغه و سابقه، اگر فردی از اهالی فرهنگ قدم به این منطقه بگذارد، متأسفانه تنها نامی از عالمان را از زبان مردم دلسوخته منطقه می شنود که آن هم با آهی عمیق و حسرت بار همراه است. کمتر عالمی هم اکنون به منش مرحوم آیت الله بختیاری، شهید آیت الله حسینی طباطبایی و آیت الله شریفی عمل کرده و بعد از مهاجرت برای کسب علم مجددا به موطن خود بازگشته است. البته می بایست مجاهدت علمایی که مانده اند و مشغول تبلیغ هستند از یاد نبریم.

این روزها در حالی حدود هفتاد درصد مساجد منطقه سیستان از امام جماعت محروم اند که روحانیون توانمندی از این خطه در قم یا مشهد مشغول درس و بحث و فحص! هستند.

این روزها در حالی در مراسم های مذهبی، محافل و جلسات مذهبی در عطش یک خطیب هستند که هم اکنون خطبای قدر سیستانی در حال وعظ و خطابه در نقاط مختلف کشور هستند.

سیستان که از سال ها پیش عالم و فقیه به نقاط مختلف صادر می کرد حال به دلیل عدم بازگشت این افراد باید روحانی آن هم به طور مقطعی از شهرهای دیگر وارد کند!

سیستان که مهد ولایت و دیانت بوده، حال درست است که برای جایگاه امام جمعه آن این قدر مسأله بغرنج شود و یافتن جایگزین برای حجت الاسلام طباطبایی، تبدیل به دغدغه بزرگ شود؟

آن عالمانی که برای کسب علم هجرت کرده اند، آیا دیگر وقت آن نیست که بازگردند و به فرهنگ موطن خود خدمت کنند و عَلَم دین را افراشته تر نمایند.

مردم قضاوت نمایند…

 

ارسال نظر

  • باسلام و تشکر از زحمات شما در قرار دادن این طلب بجا، جای تاسف دارد که عالمان دینی که خود باید الگوی ما باشند بجای بازگشتن به وطن خود و استفاده از معلومات کسب شده در جهت رشد فرهنگی و مذهبی منطقه سبستان زندگی مرفه دنیایی را در قم چسبیده اند و گویا زندگی جهادی را فقط برای دیگران ارزشمند میدانند.
    بنظر حقیر باید دست امثال حاج آقا خدری،گزمه، عارفی و امثال ایشان را بوسید که با تمام مشکلات زندگی در سیستان را انتخاب نموده اند.
    خدا یا عالمان ما را هم به راه راست هدایت نما.

اخبار استان
آرشیو
اخبار کشور
آرشیو