کد خبر: 122

تاریخ خبر:

در ۶۰ شب، ۶۰ منبر و ۶۰۰ نکته فرهنگی!

طرح« ۶۰ شب، ۶۰ منبر »به عنوان یکی از اقدامات فرهنگی ریشه‌دار و جریان‌ساز در فضای استان سیستان و بلوچستان مدتی است که در شهرستان‌های زاهدان و زابل و با بهره‌گیری از خطیبان توانای استان و طرح موضوعات هدفمند و راهگشا در حال اجراست.

به گزارش زاهدان نیوز، توجه به قوام و دوام مجالس مذهبی نکته‌ای نیست که برای دلسوزان فرهنگ و داعیه‌داران اسلام ناب تازگی داشته باشد. در اهمیت این موضوع همین بس که اگر نگاهی به خود بیاندازیم درمی‌یابیم که سنگ بنای معرفتی و معنوی خود را پای منبرها برپا کردیم و امروز هم همین منبرها می‌توانند روشنگر و فرهنگ‌ساز باشند.

در استان هم علی‌رغم نبود امکانات لازم، بعضا گروه‌های از خود گذشته ‌و انقلابی دست به کارهایی می‌زنند که جز جهاد نامی دیگر نمی‌توان بر آن نهاد.

طرح «60 شب، 60 منبر» به عنوان یکی از اقدامات فرهنگی ریشه‌دار و جریان‌ساز در فضای استان سیستان و بلوچستان مدتی است که در شهرستان‌های زاهدان و زابل و با بهره‌گیری از خطیبان توانای استان و طرح موضوعات هدفمند و راهگشا در حال اجراست.
راه‌اندازی و اجرای این طرح بر عهده حجت‌الاسلام باهری یکی از اساتید حوزه و دانشگاه است که توانسته با فعال کردن ظرفیت مساجد و طلبه‌های علاقه‌مند گروه بسیار چابک و آماده‌به کاری را سازماندهی کند. این گروه با استفاده از سطح ارتباط وسیع حجت‌الاسلام باهری با روحانیون، مبلغان و خطبای استان توانسته پوشش خوبی را در فضای فرهنگی استان ایجاد نماید.
آخرین مرحله این طرح پس از اجرای موفق آن در ماه مبارک رمضان در ایام محرم و صفر سال 92 با تمرکز ویژه بر موضوعات مرتبط با حوزه انقلاب اسلامی و مقوله وحدت در 25 مسجد برگزار شد.
 این گروه توانست پس از مدتی فعالیت جهادی و مستمر موج‌آفرینی مثبتی در فضاهای مذهبی و ایجاد جریان‌های فکری و فرهنگی حول محورهای جبهه فرهنگی انقلاب ایجاد کند.

مقابله با خرافات و شبهات شایع در میان اقشار مذهبی نکته دیگری است که این گروه توانست به آن جامه عمل بپوشاند.

از همین رهگذر، اعضای این گروه توانستند با برقراری ارتباطی سودمند و گسترده با نسل جوان و نوجوان و تداوم آن، به فعالیت‌های خود تاثیر بیشتری ببخشند.

از دیگر دستاوردهای این گروه می‌توان به تحکیم رابطه روحانیون و ائمه جماعت با اقشار مختلف مردم، شناسایی استعدادهای ناب و آینده‌دار در میان جوانان جهت نقش‌آفرینی در جبهه‌های فرهنگی انقلاب، بهره‌گیری از روش‌های مطلوب و جدید ارائه موضوعات در قالب منبر و سنجش میزان اثربخشی آنها اشاره کرد.

در پایان، فرمایش مقام معظم رهبری را که در سالروز ولادت حضرت زهرا سلام‌الله علیها  ایراد فرمودند و نصب العین گروه فرهنگی مذکور قرار دارد مروری دوباره می‌کنیم که: «در مقابل این تلاشی که دشمن می‌کند، ما امکانات منحصر به فردی داریم... ما وسیله‌هایی داریم که که این وسیله‌ها منحصربه‌فرد هستند... منبرها یکی از این وسایل منحصربه‌فرد هستند.»

ارسال نظر

اخبار استان
آرشیو
اخبار کشور
آرشیو