کد خبر: 131

تاریخ خبر:

به گزارش زاهدان نیوز، پایگاه خبری تحلیلی زاهدان پرس در قالب گزارش به شرح مبسوطی از متن و حاشیه انتصاب امام جمعه زابل پرداخته که گزارش کامل آن به شرح ذیل است:

فرماندار زابل: همه دستگاه های اداری، ریش سفیدان و دانشگاهیان سیستان در خدمت امام جمعه جدید خواهند بود

فرماندار زابل در مراسم تودیع و معارفه امام جمعه جدید زابل در شورای اداری این شهرستان افزود: سید کاظم طباطبایی امام جمعه سابق زابل و امام جمعه جدید قوچان خدمات فروانی در سخت ترین شرایط سیستان ارئه کردند.

وی افزود: ایشان محبوب همه مردم شیعه و سنی بودند و فراقومی و مذهبی عمل می کردند.

هوشنگ ناظری تاکید کرد: شخصیت علمی و اخلاقی ایشان برای همه دمردم سیستان قابل تقدیر می باشد.

وی افزود: از این پس همه دستگاه های ادرای، ریش سفیدان، دانشگاهیان و خانواده های محترم ایثارگران در خدمت امام جدید زابل خواهد بود.

هوشنگ ناظری تصریح کرد: در کنار ایشان بودن را و.ظیفه خود می دانیم.

مولوی شه بخش: مردم بلوچ از هر جهت در خدمت حجت الاسلام و المسلمین کیخا خواهند بود

مولوی شه بخش، امام جمعه اهل سنت زابل در مراسم تودیع و معارفه امام جمعه جدید زابل در شورای اداری اظهار داشت: حاج آقای طباطبایی امام جمعه سابق زابل شخصیت منحصر بفردی هستند.

وی افزود: ایشان در طول خدمت خود در زابل خدمات ظاهری و معنوی فراوانی انجام دادند که قبال فراموش شدن نیست.

مولوی شه بخش تصریح کرد: ایشان در حل مشکلات منطقه تلاش فراوانی کردند و برای ایشان شیعه و سنی فرقی نمی کرد.

وی اظهار داشت: جناب طباطبایی از حیث علمی و اخلاقی در سطح والایی قرار داشتند ولی همواره با تواضع برخورد می کردند.

امام جمعه اهل سنت خاطر نشان کرد: ایشان در وحدت میان شیعه و سنی نیز توفیق زیادی کسب کردند.

مولوی شه بخش افزود: از امروز تمام مردم اهل سنت از هر جهت در خدمت امام جمعه جدید زابل خواهند بود و مردم بلوچ منطقه از ایشان حمایت خواهند کرد.

امام جمعه زهک: برای رشد افراد غیر بومی اختلاف بین سیستانی ها دامن زده می شود

حجت الاسلام و المسلمین خدری امام جمعه زهک در جلسه تودیع و معارفه امام جمعه جدید زابل سخنانی بیان کردند که بسیار قابل تامل می باشد.

وی افزود: البته سیستان بیشترین صدمه را از خود سیستانی ها خورده است، کدام فرهیختگان سیستانی را دیده اید که کنار هم بتوانند قرار بگیرند.

خدری افزود: برای رشد برخی افراد غیر بومی باید این اختلافات باشد و دامن زده بشود و ما ظلم پذیر شده ایم.

وی تصریح کرد: باید مطالبات خودمان را پیگیری کنیم، مطالبه همه مردم سیستان از رئس جمهور بحث منطقه آزاد شدن سیستان بود ولی آیا جامه عمل پوشیده شد؟

وی با انتقاد از اختلافات در جامعه سیستان تاکید کرد: امروز می گویند چون شما باهم نمی سازید، قانون تصویب می کنند که باید غیر بومی بیایید اینجا را مدیریت کنند.

خدری خاطر نشان کرد: امروز حاج آقای کیخا به عنوان یک بومی که در بین مردم سیستان بوده به عنوان امام جمعه زابل انتخاب شده ؛ امروز وقتی یک سیستانی آمده است، نباید حسادت برانگیخته شود.

خدری تاکید کرد: چرا امروز ظرفیت های سیستان را بقیه مصادره می کنند، چرا آیت الله سیستانی وآیت الله مطهری را  غیر سیستانی ها مصادره می کنند؟

امام جمعه زهک با اشاره آمدن یک امام جمعه بومی به سیستان افزود: امروز باید ثابت کنیم که می تواینم، زیرا برخی تلاش می کنند که القا کنند ما سیستانی ها نمی تواینم و نمی فهمیم!

وی افزود: بسیاری افراد ذیل مجموعه سرادر شهید لکزایی ارشد شدند ولی ایشان هیچ وقت فرمانده ارشد در استان نشدند!

خدری تصریح : چه کسی همتراز سردار لکزایی به لحاظ محبوبیت در میان اهل سنت وجود دارد؟ یک نفر را مثال بزنید؟

امام جمعه زهک افزود: در حالیکه امروز ۹۰ درصد مردم سیستان زیر خط فقر هستند، می گویند که مردم سیستان بلد نیستند امور را اداره کنند و حتی نخبگانشان نیز نمی توانند.

وی خطاب به حجت الاسلام و المسلمین امام جمعه جدید زابل افزود: امروز در میان علمای منطقه همدلی بسیار خوبی شکل گرفته و با وجود شما این موضوع سیر صعودی پیدا خواهد کرد.

وی خطاب به جمعیت حاضر در جلسه  با اشاره به بومی بودن امام جمعه جدید زابل افزود: امروز یک وطن دوست برای مدیریت شهرستان زابل آمده است که با همه وجود خدمتشان خواهیم بود و باید باشیم.

امام جمعه جدید زابل:متعلق به همه طوایف و عضو هیچ گروه و جنایی نیستم

حجت الاسلام و المسلمین شیخ علی اکبر کیخا در شورای ادرای زابل اظهار داشت: شانیت و جایکاه مردم سیستان فراتر از گفتار ها هست، بنده طلبه بیش نیستم، تمام هدفم را خدمت به این مردم و تحکیم برادری و دوستی در میان مردم قرار داده ام.

وی افزود: راه همواری برای من توسط امام جمعه محترم قبلی فراهم شده است که همان مسیر را دنبال خواهم کرد و امیدوارم امانتدار خوبی باشم.

وی افزود: برای انتصاب حقیر به عنوان امام جمعه علمای بزرگ سیستان در مشهد و قم تماس گرفتند که پس از اینکه متوجه شدم نظر آیت الله سلیمانی نیز همین می باشد حجت برای من تمام شد و جرات نه گفتن را دیگر را در خود ندیدم.

امام جمعه زابل تاکید کرد: عضو هیچ جناح و گروهی نیستم، با هر کس خادم و پایبند به اسلام و ارزش های انقلابی باشد ، دوست و برادر خواهم بود.

وی افزود: دفاع از انقلاب اسلامی را اوجب واجبات می دانم و جان دادن در این راه افتخار می دانم، از خانواده ای هستم که جگر گوشه اش را به قتلگاه شلمچه فرستاده است.

حجت الاسلام و المسلمین کیخا افزود: به سیستانی بودنم افتخار می کنم، و خودم را عضو همه طوایف سیستان می دانم، اساسا معتقدم طایفه گری و قومی گری بر اساس دین مبین اسلام خلاف شرع است.

وی بیان داشت: طرح هایی برای علما، هیات مذهبی، اساتید دانشگاه ها و مسوولان منطقه دارم که تقدیم آنها خواهم کرد .

امام جمعه جدید در پایان جلسه تودیع و معارفه افزود: در کنار همه به عنوان برادر خواهم بود و انتظار دارم که برایم دعا کنید و مرا از نصحیت کردن محروم نسازید.

 ایشان در بخشی از خطبه های نماز جمعه زابل نیز اظهار داشت: شایستگی‌های مردم منطقه سیستان، وظیفه مسئولان را در ارائه خدمت به آنها سنگین‌تر می‌کند.

وی افزود: ایجاد منطقه آزاد در سیستان با پیگیری همه نمایندگان دلسوز دولت و مجلس قابل تحقق است و حق‌آبه سیستان یک حق شرعی و قانونی مردم  منطقه هست که  نیازمند پیگیری مستمر می باشد.

حواشی مراسم

مراسم تودیع و معارفه امام جمعه جدید زابل با حواشی جالبی نیز همراه شد. به گزارش زاهدان پرس برخی از این حواشی به شرح ذیل می باشد:

در مراسم تودیع و معارفه پدر و مادر حجت الاسلام کیخا امام جمعه جدید که پدر و مادر شهید -عبدالله کیخا -می باشند، حضور داشتند، در این مراسم هنگامی که امام جمعه جدید اظهار داشت که عضو خانواده ای هستم که جگر گوشه اش را به قتلگاه شلمچه فرستاده چهره پدر و مادر این شهید توجه برخی از حاضرین را که از حضور آنها در جلسه خبر داشتند، به خود جلب کرد.

استاد عباس باقری شاعر ملی و مشهور سیستان اشعاری در وصف امام جمعه سابق زابل سرود، که مورد توجه حاضرین واقع شد، وی درباره این شعر اظهار داشت که قبلا سروده و هیچگاه به حجت الاسلام سید کاظم طباطبایی آن را ارئه نداده است. جالبتر آنکه امام جمعه سابق زابل نسبت به توصیفاتی که از وی در این شعر شده بود اظهار داشت : من هیچ هستم و هیچ قابل این عبارات نیست. وی خطاب به استاد باقری گفت: درخواست می کنم شعری در وصف حقارت بنده بسرایید.

سید باقر حسینی در مراسم تودیع و معارفه حضور نداشت، در این میان خانم عالی ضمن حضور حمایت خود را از امام جمعه جدید زابل اعلام کرد. وی خطاب به امام جمعه جدید زابل اظهار داشت: مردم سیستان از طایفه گرایی و قومیت گرایی خسته شده اند.

مسئله ای که به صورت مشترک در بین سخنان سخنرانان تکرار میشد، لیست بلند تشکر سخنرانان از افراد، چهره ها و مسئولینی بود که در جلسه حاضر بودند. این لیست بقدری بود که گاهی یک سوم وقت سخنران را عملا به تقدیر و تشکر می گذشت.

حضور آیت الله سید ضیاالدین طباطبایی و برخی اساتید مسن حوزه علمیه زاهدان و همچنین طلاب جوان و شاگردان امام جمعه جدید زابل در مراسم تودیع و معارفه که از زاهدان به این مراسم آمده بودند، جلب توجه می کرد.

خوش و بش نسبتا طولانی امام جمعه جدید زابل و مولوی شه بخش امام جمعه اهل سنت زابل که چند دقیقه ای قبل از شروع رسمی مراسم طول کشید، مورد توجه عکاسان و خبرنگاران قرار گرفت. مولوی شه بخش مراسم تودیع و معارفه را شبیه رفتن از دنیا و لزوم پاسخگویی در قیامت توصیف کرد. امام جمعه جدید زابل نیز در ابتدای سخنانش از اظهارات مولوی شه بخش به صورت ویژه تقدیر کرد و گفت این سخنان بسیار زیبا بود.

آیت الله سلیمانی رفتن سید کاظم طباطبایی را به قوچان فرصت مناسبی دانست که وی هر وقت به مازندارن می رود، در قوچان متوقف شود، این سخن با خنده احضار روبه رو شد، سید کاظم نیز در واکنش به این سخنان اظهار داشت که همه حاضرین می توانند به قوچان به خانه وی بروند، در پاسخ به این سخنان آیت الله سلیمانی گفت: تنها کسی که مسیرش به سمت قوچان هست من هستم و خیالتان راحت هست که مردم سیستان مسیرشان به سمت قوچان نیست. فرماندار زابل نیز اظهار داشت که باید برنامه ریزی بشود که تعدادی از حاضرین برای شرکت در نماز جمعه قوچان با اتوبوس در یکی از هفته های آتی به آنجا بروند.

آیت الله سلیمانی در بخشی از سخنانش درباره اخلاق روحانیت و ائمه جمعه اظهار داشت: وقتی سید کاظم طباطبای به قوچان رفت ، امام جمعه اسبق قوچان دست سید کاظم را می بوسد و در مقابل سید کاظم نیز در نماز جمعه دست او را می بوسد. جالب توجه اینکه سید کاظم اصرار می کند که نماز عصر را در نماز جمعه به اقامت امام جمعه اسبق برگزار شود.

امام جمعه جدید زابل خطبه های نماز جمعه زابل را نسبتا کوتاه قرائت کرد، گفته می شود این کوتاهی زمان خطبه ها به دلیل ادامه روش سید کاظم طباطابی در کوتاه کردن و عدم طولانی شدن خطبه ها در نماز جمعه زابل در این سالها بوده است.

امام جمعه جدید زابل در خطبه  اول به صورت ویژه و قابل تاملی به بخش از زندگی حضرت علی اکبر (ع) پرداخت، هم نام بودن نام امام جمعه جدید با حضرت علی اکبر این مسئله را تداعی می کرد که وی تعمدا اولین خطبه خود را با نام ایشان متبرک کرده است. ظاهرا  امام جمعه جدید زابل  ارادت خاصی به حضرت علی اکبر(ع) دارند. توصیفات و لحن حماسه ای امام جمعه جدید در وصف حضرت علی اکبر مورد توجه نمازگزران قرار گرفت.

هنگامی که امام جمعه جدید زابل درباره منطقه آزاد سیستان سخن گفتند، مردم نمازگزار که ظاهرا منتظر این اظهارات بودند به صورت همزمان با یکدیگر تکبیر گفتند.

پس از پایان نماز جمعه بازار روبوسی با امام جمعه جدید و امام جمعه سابق در مصلی زابل بسیار گرم بود. علاقه دانشجویان و پیرمردهای داخل مصلی برای بوسیدن امام جمعه جدید حواشی را نیز به همراه داشت. بخشی از مردم نمازگزار نیز با شعار “سید مظلوم خدا نگهدار تو” از سید کاظم طباطبایی خداحافظی کردند.

آیت الله سلیمانی در پایان خطبه های نماز جمعه زابل با وجودی که وقت معمول این مراسم گذشته بود با سخنان جالب و با نشاطی چندین بار مردم را به حنده انداختند. وی در بخشی از سخنانش درباره یکی از روحانیون مازندران سخن گفت که هنگام انتصابش گفته بوده است، آخوند بسیار خوبی هست اگر مقداری ترمزش را درست کنند! وی گفت هنوز هم معتقد است که آن روحانی پس از سالها امامت جمعه ترمزش درست نشده است! آیت الله سلیمانی ائمه جمعه استان را توصیه به رعایت اعتدال و عدم انتقاد به صورت علنی در بسیاری از موراد غیر ضروری دعوت کردند.

ارسال نظر

  • آیت الله!!!!! سید ضیاالدین طباطبایی؟!!!
    از کی تا حالا ایشون آیت الله شدن؟
    از کدوم حوزه و مرجع دینی چنین مدرک لقبی را گرفته اند؟

اخبار استان
آرشیو
اخبار کشور
آرشیو