کد خبر: 1586

تاریخ خبر:

به بهانه اکران یک مستند خوش‌ساخت در جشنواره عمار

البته من این فیلم را تقدیم می‌کنم به برادران اهل سنت‌مان که می‌دانم نقص‌هایی این فیلم دارد و معذوریت‌هایی که در فیلم بوده را بپذیرند و امیدوارم که این برادران‌مان از فیلم خوش‌شان بیاید.

به گزارش زاهدان‌نیوز به نقل از فارس، در حالی که از روز گذشته هفته وحدت در کشور آغاز شده است، سوال جدی برای مردمی کردن این عرصه و عبور از جریان‌های فکری و علمایی وجود دارد.

اما یکی از راه‌های مردمی کردن این مسئله ورود اهالی فرهنگ و هنر به این عرصه و تولید آثار هنری است که از چهره‌های مستندسازی که در این زمینه کارهایی داشته است، محسن اسلام‌زاده است.

با او که مستند «اهل‌سنت ایران» را ساخته و قرار است اثر وی امروز در جشنواره مردمی فیلم عمار(ساعت 16) در سینما فلسطین اکران شود گفت‌وگویی کرده‌ایم که در زیر می‌توانید بخوانید:

فارس:‌چی شد که این مستند را استارت زدید و چه چیزی را در کارنامه خودتان کم دیدید که به ساخت این مستند روی آوردید؟

اسلام‌زاده: شما می‌دانید که بر حسب تصادف یا توفیق یا دغدغه و یا هر چیز دیگری که اسمش را بگذارید من از سال 83 که شروع به کار کردم عمده کارهایم در مناطقی بود که اهل‌سنت حضور داشتند.

 

در سال 83 مستند «دژبان شرق» و در سال 86 مستند «مرزبانان» را درباره شهدای شیعه و سنی در استان سیستان و بلوچستان تولید کردم و سال 87 فیلم «احراق» را در استان کردستان کار کردم.

* از ابتدای کار در حوزه مستند دغدغه وحدت داشتم/ مخاطب من رسانه‌های غیرمنصف و برخی شیعیان داخلی است

به نوعی دغدغه من بحث شیعه و سنی و امت واحده اسلامی و وحدت بوده است و حتی در کشورهایی چون لیبی، پاکستان و افغانستان و جاهای دیگری که توفیق داشتم کار کنم این دغدغه در درون من بود و ذهن من درگیر این ماجرا بود.

اما این که چطور شد که سراغ ماجرای اهل‌سنت ایران رفتم و درباره معرفی اهل‌سنت ایران مستند ساختم ورود شبهه‌ای بود که در پی آن سعی کردم دو گروه را مخاطب قرار دهم.

یکی نگاه بعضی از رسانه‌های غربی و عربی است که در خارج از کشور با نگاه غیرمنصفانه‌ای در مورد اهل‌سنت ایران اظهار نظر می‌کنند و نقد منصفانه‌ای ندارند و دوم شیعیانی که در داخل کشور هستند و بعضا از اهل‌سنت ایران درک درستی ندارند اطلاعی از وضعیت آنها ندارند و اطلاعی از همزیستی سنی و شیعی در اکثر مناطق کشور ندارند و من این فیلم را برای این دو دسته در درجه اول ساختم.

البته من این فیلم را تقدیم می‌کنم به برادران اهل سنت‌مان که می‌دانم نقص‌هایی این فیلم دارد و معذوریت‌هایی که در فیلم بوده را بپذیرند و امیدوارم که این برادران‌مان از فیلم خوش‌شان بیاید.

فارس: راوی مستند یک خبرنگار مصری است این فرد را از کجا پیدا کرده‌اید و چرا اساسا یک خبرنگار مصری باید راوی کار شما می‌شد؟

اسلام‌زاده: مصر بالاخره یکی از کشورهای بزرگ جهان اسلام است و ما برای فیلم‌مان به نظرمان رسید که شخصی که خالی‌الذهن باشد و خودش اهل‌سنت باشد و به ایران بیاید و از نزدیک وضعیت را ببیند بهتر باشد و راوی ما می‌توانست چنین فردی باشد.

 

در کشورهای مختلف بررسی کردیم و البته بیشتر در مصر سرچ کردیم چرا که مصر از لحاظ فرهنگی به ما نزدیک است و نهایتا مصر را انتخاب کردیم و به آقای احمدمصطفی که یک تحلیل‌گر مسائل اقتصادی ـ سیاسی است رسیدیم و او را دعوت کردیم.

وقتی او آمد به او گفتم این سفر تو با سفرهای دیگر فرق دارد؛ سفرهای قبلی که به ایران می‌آمدی از هتل به سالن اجلاس می‌آمدی و مسیر هتل و سالن اجلاس را چند روزی طی می‌کردی و شاید اصفهان هم می‌رفتی اما این بار تو در بین مردم خواهی بود و هر جا دوست داشتی برو و با هر کسی که دلت خواست صحبت کن و الحمدالله پذیرایی بسیار خوبی از جانب اهل‌سنت از گروه مستند‌سازی ما صورت گرفت و ما توانستیم با شخصیت‌های درجه یک اهل سنت چون جناب مولوی عبدالحمید تا جناب ماموستا عبدالقادر قادری و ماموستا محمدی و امام جمعه بندرعباس و نمایندگان مجلس و فرهیختگان و تشکل‌های زنان اهل سنت گفت‌وگو کنیم.

البته فیلم الان همه این گفت‌وگوها را شامل نمی‌شود و آقای احمد مصطفی وقتی این فیلم از شبکه پرس‌تی‌وی پخش شد شاکی شده بود که چرا فقط رجال دین در مستند وجود دارد و من به او عنوان کردم که ما مستندمان 180 دقیقه به معنی 6 قسمت 30 دقیقه‌ای تولید شده اما به دلایل فنی، مشورت‌ها این چنین بود که یک 60 دقیقه‌ای باشد بهتر است.

فارس: چقدر تحقیقات این مستند طول کشید؟

اسلام‌زاده: ما از بهمن 91 تحقیقات‌مان را شروع کردیم و تا مرداد سال بعد این تحقیقات ادامه داشت و منتظر زمان سفر مناسب هم بودیم و عملا 6 ماه تحقیقات و هماهنگی‌ها و کارها طول کشید و من چون یک سبقه کار در مناطق اهل سنت داشتم این سبقه به کمک من آمد و توانستیم کار کنیم.

هماهنگی‌ها سخت بود که در این راه حجت‌الاسلام براتی که موسسه بیداری اسلامی را دارد به ما خیلی کمک کردند و نهایتا مرداد سال گذشته آقای احمد مصطفی به ایران آمدند و 70 روز در ایران بودند و 70 روز تولید ما طول کشید که 46 روز در سفر زمینی بودیم که از تهران شروع کردیم و به گلستان، خراسان، سیستان و بلوچستان، بندرعباس، فارس، کرمانشاه، کردستان،  آذربایجان غربی رفتیم و پس از آن 4 ماه تدوین طول کشید که عملا 11 ماه ساخت این مستند طول کشید.

فارس: این مستند در شبکه‌های العالم و پرس‌تی‌وی پخش شده است آیا در شبکه‌های داخلی نیز قصد پخش شدن آن را دارید؟

اسلام‌ زاده: در ایران تاکنون پخش نشده است و برخی شبکه‌های استانی مانند استان خراسان بخش مربوط به استان خودشان را پخش کردند.

 

فارس: آیا از واکنش بین‌المللی نسبت به پخش این مستند از شبکه‌های العالم و پرس‌تی‌وی خبر دارید و آیا مخاطبانی که مد نظر داشتید این فیلم را دیده‌اند؟

اسلام‌زاده: قرار است ما بررسی بکنیم و اطلاع کافی ندارم و باید این سوال را از برادران اهل‌سنت‌مان بپرسید؛ البته به نظرم باید بیشتر روی پخش این مستند کار بشود.

بخشی از این مستند قرار است در کنفرانس وحدت پخش شود که حدود 70 مهمان در آن حضور دارند و می‌توان آنجا واکنش حضار را گرفت اما دو مسئله را باید به آن توجه کرد.

اولا اثری که یک فیلم می‌تواند داشته باشد هر چند دلم روشن است اما باید توجه کنیم که ما نیاز به جریان رسانه‌ای وحدت داریم؛ حالا یک فیلم که 20 سال دیر تولید شده است الان نمی‌تواند برای ما معجزه بکند.

باید این قدر این گونه فیلم‌ها ساخته شود، روابط خیلی عادی‌تر شود تا کارها بهتر روی غلتک بیفتد و امثال چنین کاری را نیاز داریم که بیشتر تولید بشود.

* برخی بزرگان ما علیه جریان افراطی شیعه سخنرانی کردند و به آنها توهین شد/زیرساخت‌هایی در حال شکل‌گیری و جریان‌سازی درباره وحدت است

فارس: شما که دغدغه وحدت دارید و عنوان کردید که در کشورهای مختلف حضور داشتید و در این حوزه ورود کردید به نظر شما هم از نظر موج رسانه‌ای و هم از نظر کار هنری چه ساخت مستند، چه ساخت فیلم داستانی و چه نوشتن کتاب و رمان، فعالیت‌ها در این زمینه چقدر است و آیا به نظر شما کافی است؟

اسلام‌زاده: به اندازه کافی اطلاع ندارم و نمی‌توان پاسخ شما را بدهم اما خوشحالم از این که یک روزی خبرنگار شبکه المیادین از من پرسید چرا شما همیشه در مناطق اهل‌سنت فیلم ساختید به او گفتم فقط فیلم درباره اهل‌سنت نساخته‌ام درباه تشیع نیز ساخته‌ام اما ما الان ذیل گفتمان وحدت که رهبری به آن اشاره می‌کنند داریم فعالیت می‌کنیم و می‌توانم بگویم در سال‌های اخیر کارهای خیلی خوبی صورت گرفته و سازمان‌های مردم نهادی شکل گرفته که نشان می‌دهد زیرساخت‌هایی در حال شکل‌گیری است که جریان‌سازی صورت گیرد به ویژه در این دو ماهه اخیر که برخی سخنرانان ما شجاعت به خرج دادند و آمدند علیه جریان افراطی شیعه مواضع شجاعانه‌ای گرفتند و من احساس می‌کنم کم‌کم این سد دارد شکسته می‌شود و علمای دیگری پای کار آمده‌اند و جبهه‌گیری خوبی ضد جریان افراط در تشیع انجام می‌دهند و این مطالبه را در ما به وجود می‌آورد که برادران اهل‌سنت‌مان نیز باید در مقابل جریان افراطی‌اشان خودشان بایستند.

شما شاهد بودید که یکی از چهره‌های مطرح علیه جریان افراطی شیعه سخنرانی کرد و بعد بدترین و رکیک‌ترین سخنان را علیه او پخش کردند چرا که جلوی این جریان افراطی ایستاده است و از آن طرف از برادران اهل سنت خودمان نیز انتظار داریم که آنها نه تنها در ایران بلکه در کل جهان بیایند و در مقابل جریان افراطی اهل‌سنت بایستند.

قرار است شبکه العالم دوشنبه، چهارشنبه و جمعه ساعت 9 شب در سه قسمت این مستند را پخش کند.

ارسال نظر

اخبار استان
آرشیو
اخبار کشور
آرشیو