کد خبر: 171

تاریخ خبر:

قابل توجه دروغ پراکنان علیه آیت‌الله وحید خراسانی

در روایات آمده که نباید با اتباع مذاهب دیگر دشمنی کرد و به مقدسات آنها توهین نمود و لعن و سبّ بزرگان آنها جایز نیست، زیرا موجب دور کردن آنها از اهل‌بیت(ع) و معارف آنها می‏‌شود

به گزارش زاهدان نیوز به نقل از تسنیم، آیت‌الله العظمی وحید خراسانی در دیدار با دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب خاطرنشان کرد: در روایات دو مطلب آمده یکی نفی و دیگری اثبات، نفی این‌که نباید با اتباع مذاهب دیگر دشمنی کرد و به مقدسات آنها توهین نمود و لعن و سبّ بزرگان آنها جایز نیست، زیرا موجب دور کردن آنها از اهل‌بیت(ع) و معارف آنها می‏‌شود، دیگر این‌که فرمودند: "در نمازهای جماعت آنها شرکت و به آنها محبت کنید، از مرضای آنها عیادت و سخنان و معارف ما را برای آنها بیان کنید".

در ابتدای این دیدار آیت‌الله اراکی با ارائه گزارشی از فعالیت های این مجمع، گفت: سیاست ما در تقریب تمرکز روی مسائلی است که می‌توان با مشارکت اهل‌تسنن انجام داد، به‌طور مثال برگزاری جشن میلاد پیامبر اعظم(ص) و دخت گرامی‌شان از این دست برنامه‌هاست، چون اهل‌سنت به‌خلاف افراطیون این جشن‏‌ها را بدعت نمی‏‌دانند.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی افزود: ترویج و تقویت مراسم عاشورایی میان اهل‌سنت، ترویج عاشورا به‌نحوی که با اعتقادات اهل‌سنت منافات نداشته باشد، برپایی مراسم شعرخوانی در رثای اباعبدالله(ع)، ترویج شعر و مصیبت خوانی و برگزاری مراسم مصیبت حضرت سیدالشهداء(ع) در ایام عاشورا، شناسایی و ایجاد تشکل سادات شیعه و اهل‌سنت از دیگر برنامه‌هایی است که در پیشِ‌رو داریم.

وی با اشاره به فعالیت شبکه‌های ماهواره‌ای در توهین به مقدسات بعضی از مذاهب اسلامی، گفت: باید مراسم مذهبی و ضدتکفیری مشترک بین شیعه و سنی را ترویج دهیم. بعضی از شبکه‏‌های بین المللی در جهت تفرقه افکنی، ایجاد کینه و دشمنی بین شیعه و سنی تلاش می‌‏کنند که به نظر می‌رسد جز سبّ خلفا و توهین به مقدسات بعضی از مذاهب اسلامی هدفی ندارند.

در مقابل آیت‌الله وحید خراسانی ضمن استقبال از هدف مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در خصوص شناسایی و ایجاد تشکل سادات شیعه و اهل‌سنت، گفت: این قضیه بسیار حائز اهمیت است. سیادت اگر فهمیده شود از اسباب تقویت و ترویج دین است. هم سادات و هم اولادی که از سوی مادر منتسب هستند بلااشکال به‌حکم کتاب و سنت هم اولادند، منتهی در رسیدن خمس بین سید مرتضی و بقیه اختلاف هست که موضوع در خمس، هاشمی است و این در اولاد منتسب از مادر صدق نمی‏‌کند.ن


 

ارسال نظر

اخبار استان
آرشیو
اخبار کشور
آرشیو