کد خبر: 6

تاریخ خبر:

به گزارش زاهدان نیوز ، ۲۲ بهمن آمد و خاطرات شیرین اما اشکبار قیام ملت انقلابی ایران در سال ۱۳۵۷ را به یاد آورد. قیامی که با کمترین امکانات و در مقابل سگ های خونخوار پهلوی و تحت زعامت یک فقیه متعهد و عادل صورت گرفت. حول و حوش صد روز دیگر نیز با فرا رسیدن خرداد همه ذهن ها را اتفاقات قیام خونین ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ پر می کند. قیامی که شاید خیلی ها تصور کنند نطقه انقلاب اسلامی را شکل داد.

اما با وجود تمرکز مردم بر حوادث مهم منجر به انقلاب اسلامی کسی از قیام خونین، حماسی، مظلومانه و با سابقه مردم سیستان در سال ۱۳۳۰ اسمی نمی برد.

مردم سیستان به نسق پیشینیان غیرتمندشان، در برابر گردن کشان و سلطه گران سر تسلیم فرود نیاورده اند. بنا به شهادت تاریخ اولین قیام مردمی علیه واقعه عاشورا از سوی سیستانی ها رقم خورد و هم چنین پیشتر از آن افتخار شوریدن بر سر خاندان اموی و امتناع از توهین به حضرت علی (ع) در بالای منابر، بر سینه ستبر این قوم نقش بسته است.

قیام ۱۹ بهمن ۱۳۳۰ نیز در ادامه همین غیورمردی هاست. هنگامی که رضا قلدر و اعوان و انصارش پنجه در گلوی مردم ستمدیده ایران انداخته بودند و از گلوی آنها می ستادندند و در حلق اربابان مستکبر خود می چپاندند، در منطقه به شدت محروم و مظلوم سیستان مردم در مقابل استبداد پهلوی شوریدند و توانستند ضربه شصت جانانه ای به حکومت ظلم و جور نشان بدهند.

داستان قیام ۱۹ بهمن مردم سیستان از این قرار است که، فردی به نام خزیمه علم که دست نشانده حکومت طاغوت بود، قصد داشت با سوء استفاده از نسبت فامیلی اش با اسدالله علم که بعدها به پست نخست وزیری رسید، به عنوان برگزیده انتخابات هفدهمین دوره مجلس از منطقه سیستان بالا بیاید. در همین راستا وی با همکاری مقامات حکومتی در مرکز فرماندار و دیگر دست اندرکاران را برای این دستبرد بزرگ به آرای مردم اجیر کرد.

این در حالی بود که مردم سیستان به علت عشق و ارادت شان به اهل بیت (ع) و مقام روحانیت، " آیت الله میرزا ابراهیم شریفی" را که داماد آیت الله قاضی بود و در محضر اساتیدی همچون حاج شیخ عبد الکریم حائری، آیت الله العظمی بروجردی، سید ابوالحسن اصفهانی و آیت الله نائینی تحصیل کرده و فردی از تبار و ریشه خودشان بود به عنوان نامزد این انتخابات در نظر داشتند.

اما حکومت زور می گفت و قصد تحمیل گزینه خود به مردم را داشت. مردم در ابتدا سعی کردند از طریق ارسال تلگراف های متعدد به آیت الله کاشانی و مقامات، آنها را از این جریان مطلع سازند که این اقدام هم با ایجاد اختلال دست نشانده های خزیمه علم در خطوط با شکست مواجه شد. بنابراین مردم نجیب و دلیر سیستان در تاریخ ۱۹ بهمن ۱۳۳۰ اقدام به قیام کردند و در مقابل خواست پهلوی ایستادند و چندین شهید را نیز در این راه تقدیم کردند. د راین میان نباید مردانگی های سردار شجاع سیستانی" محمدرضا خان پردلی" که به حمایت از آیت الله شریفی برخاسته بود نادیده گرفت که وی به همراه این عالم جلیل القدر در همان روز توسط سفاکان پهلوی دستگیر و روانه زندان و حتی تا مرز اعدام پیش رفتند که با وساطت ویژه آیت الله کاشانی این اتفاق نیافتاد.

حال با وجود این قیام مهم که به سرکردگی روحانیت معظم بوده و در برابر ظلم و جور رخ داده آیا نمی بایست کمی بیشتر بدان پرداخته شود؟ آیا نباید از سابقه انقلابی گری مردم سیستان خیلی بیشتر از این ها نوشت و گفت؟ اما چرا این اتفاق نمی افتد؟ شاید به خاطر تفکرات کاذبی که پرداختن به این جریان انقلابی، میهنی و مذهبی را نوعی اقدام قوم گرایانه! می داند.

ارسال نظر

اخبار استان
آرشیو
اخبار کشور
آرشیو